چجوری گواهینامه ایزو ISO بگیریم؟

چجوری گواهینامه ایزو ISO بگیریم؟

گواهینامه‌های ایزو ISO را از کجا باید بگیریم؟

گواهینامه‌های ایزو از پیاده سازی قوانین و دستورالعمل‌هایی که سازمان جهانی ایزو برای مشاغل و کسب و کارها تدوین کرده است صادر می‌شوند و بدست می‌آیند. بنابراین گواهینامه‌های ایزو یک کالا و جنس نیست که بتوان آن را از فروشگاه‌ها بصورت حضوری یا اینترنتی خریداری کرد. گواهی‌نامه‌های ایزو ISO را باید بعد از طی چند مرحله از مراکزی به نام مراجع صدور گواهینامه ایزو یا Certification Body ها دریافت کرد. البته دریافت گواهی‌نامه از مراجع صدور بین‌ المللی ممکن نیست و باید از رابطان و مراکز واسطه بنام مراکز مشاوره ایزو ( سیستم کاران ) اقدام نمایید. مراکز مشاوره فعال در حوزه صدور ایزو بسیار زیاد هستند ولی مراکز مشاوره متخصص و کاردان در حوزه صدور ایزو انگشت شمار هستند. بنابراین باید هنگامی که قصد دریافت گواهینامه ایزو را می‌کنید با آگاهی و کاملا سنجیده اقدام نمایید.

 

مراجع معتبر صدور گواهینامه ایزو ISO

مراجع صدور گواهینامه ایزو بیشماری در تمام کشورهای دنیا فعالیت می‌کنند و حتی بغیر از مراکزی که در کشورهای خود دارند شعباتی هم بعنوان نمایندگانشان در کشورهای دیگر کار صدور گواهینامه ایزو را انجام می‌دهند. مثلا مرجع صدور DAKKS از کشور آلمان است ولی در کشور ایران هم نمایندگی معتبر دارند و کار صدور گواهینامه ایزو را انجام می‌دهند. تشخیص اعتبار و اصالت مراجع صدور گواهینامه ایزو به نهادهای اعتبار دهنده به آنها بستگی دارد. زیرا نهادهای رسمی که به مراجع صدور گواهینامه ایزو اعتبار و ارزش می‌بخشند خود نیز عضو انجمن اعتبار دهندگان بین المللی هستند. انجمن اعتبار دهندگان بین المللی نیز تنها نهاد رسمی بزرگ در جهان است که توسط سازمان ایزو ایجاد شده است و وظیفه اعتباردهی به نمایندگان هر کشوری را دارد. با توجه به اینکه ممکن است در هنگام بازدید از سایتها با یک سری لغات انگلیسی مواجه شوید در اینجا تمامی این لغات و اصطلاحات قید می‌شوند و همچنین یکسری لغات و اصطلاحات جعلی نیز خدمت شما ارائه می‌شود.

سازمان بین‌المللی استاندارد سازی International Organisation for Standardiztion

انجمن اعتبار دهندگان بین المللی International Accreditation Forum

نهادهای اعتبار دهنده به مراجع صدور گواهینامه ایزو Accerdiation Body

مراجع صدور گواهینامه ایزو Certification Body

ASCB یک انجمن غیر قانونی و بدون اعتبار است که یکسری مراکز مشاوره ایزو از اعتماد متقاضیان سوء استفاده می‌کنند و گواهینامه‌های جعلی را تحت اعتبار این نهاد صادر می‌کنند. فقط و فقط انجمن اعتبار دهنده بین المللی IAF یک مرکز رسمی و قانونی و معتبر می‌باشد.

در متون و مطالب مرتبط با استانداردهای جهانی به جای اسم طولانی مخففش را با نام ایزو ISO و نام انجمن اعتبار دهندگان بین المللی را با کلمه مخفف IAF و نام نهاد اعتبار دهنده به مراجع صدور گواهینامه ایزو را AB و مرجع صدور گواهینامه ایزو را با کلمه مخفف CB می‌نامند‌. پس نتیجه می‌گیریم هنگامی که CB انتخاب شده تحت اعتبار یک نهاد بنام AB عضو انجمن IAF باشد گواهینامه‌های کاملا معتبر و اصیل را صادر می‌کنند.

 

راه میانبر گرفتن گواهینامه ایزو ISO چیست؟

یکسری سازمان‌ها و شرکت‌ها هستند که صرفا گرفتن مدرک ایزو برایشان مهم است مثلا برای شرکت در مناقصات وقت کافی ندارند و تمایل دارند خیلی سریع گواهی ایزو بگیرند. به همین خاطر بدنبال راه میانبری هستند که فورا مدرک ایزو را بگیرند. بخاطر تقاضای این دسته از مشتریان یکسری از مراجع خصوصی برگرفته از نام برندهای خارجی به دست خود ایرانیان ساخته شدند که عضو هیچ نهاد معتبری نیستند و بصورت غیر رسمی فعالیت می‌کنند. گرفتن گواهینامه ISO و HSE از این مراجع صرفا یک مدرک می‌باشد و گواه پیاده سازی مستندات ایزو در مجموعه متقاضی نمی‌باشد. سازمان‌ها با اخذ گواهینامه‌های ایزو از مراجع صدور خصوصی ملزم به طراحی، مستندسازی و پیاده سازی استانداردهای ایزو و انجام ممیزی نیستند بهمین خاطر خیلی سریع با هزینه کم صادر می‌شوند.

 

مزایا و فواید استانداردهای ایزو ISO

قوانین و دستورالعمل‌های ایزو به قدری کامل و جامع تدوین شده‌اند که هر سازمان را با هر نوع فعالیتی به سمت پیشرفت و بهبود مستمر سوق می‌دهند. اولین فایده مهم استانداردهای ایزو که بصورت عمومی فعالیت می‌کنند، کمک به افزایش سطح کیفیت محصولات و خدمات می‌باشد در نتیجه سلامت مصرف‌ کنندگان و مشتریان نیز حفظ می‌گردد. یکی دیگر از فواید استانداردهای ایزو کمک به حفظ سلامت محیط زیست و منابع طبیعی می‌باشد. فایده مهم دیگر استانداردهای ایزو رعایت اصول حفاظت از محیط زیست و منابع طبیعی می‌باشد. با پیاده سازی استانداردهای ایزو ISO کمک به چرخه رشد یک مجموعه می‌شود.‌ برند یک سازمان مشهور می‌شود. کسب استانداردهای ایزو موجب افزایش بهره‌وری مجموعه می‌شود. اخذ همزمان سه گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ و ایزو ۱۴۰۰۱ و ایزو ۴۵۰۰۱ سه سیستم مدیریتی کیفیت ، زیست محیطی و ایمنی و بهداشت شغلی هستند که باعث ایجاد یک سیستم مدیریتی یکپارچه به نام IMS می‌شوند.

 

اخذ گواهینامه ایزو صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید.