اخذ گواهینامه ایزو – دریافت گواهینامه ISO

ISO مخفف عبارت International Organisation for Standardiztion به معنای سازمان بین‌المللی استاندارد می‌باشد. ISO یک خط ارتباطی بسیار محکم و قوی بین کشورها و دولتها می‌باشد و انواع استانداردهای تجاری و صنعتی و خدماتی را تعیین می‌کند. سازمان استاندارد جهانی متشکل از نمایندگان کشورهای مختلف دنیا می باشد. پیشرفت علم و تکنولوژی و فناوری و قدرتمند شدن عصر ارتباطات باعث شده است اکثر سازمان‌ها و شرکت‌ها برای عرضه بهتر خدمات و محصولاتشان در هر حوزه و فعالیتی و و با هر اندازه و حجمی جهت اثبات کیفیت ارزش محصولات و خدماتشان گواهینامه‌ها و استانداردهای ایزو را دریافت کنند. سازمان استاندارد جهانی ایزو یک سازمان غیر دولتی ولی کاملا معتبر می‌باشد که در سطح بسیار وسیعی به تدوین استانداردهای کلی و جزئی در حوزه سیستم‌های مدیریتی و انواع محصولات و خدمات پرداخته است. کلیه قوانین و دستورالعمل‌هایی که سازمان ایزو برای تمامی مشاغل و حرفه‌ها تهیه و تدوین نموده است هم حفظ و صیانت از حقوق مصرف کنندگان و هم تولید کنندگان را مورد توجه قرار داده است.

 

شرایط دریافت گواهینامه ISO

شرایط و دریافت انواع گواهینامه‌های ایزو خاص و پیچیده نمی‌باشد و هر سازمانی که دارای دفتر مرکزی باشد و یا در حال انجام فرآیندهای بزرگ و کوچک باشد می‌تواند متقاضی دریافت گواهینامه ISO باشد. البته یکسری از مسائل همچون حجم سازمان و تعداد پرسنل و کارگران و تعداد فرآیندهای هر سازمان و همچنین نوع مرجع صدور گواهینامه ایزویی که برای صدور گواهینامه ایزو انتخاب می‌شود می‌توانند در مدت زمان و هزینه‌های دریافت گواهینامه ایزو اثر بگذارند.

اخذ گواهینامه ایزو – دریافت گواهینامه ISO

نحوه ثبت و دریافت گواهینامه ISO

ثبت و صدور گواهینامه ایزو با انجام چند مرحله انجام می‌شود. نحوه ثبت و صدور گواهینامه ایزو برای تمام شرکت‌ها با توجه به نوع مرجع صدور گواهینامه ایزویی که انتخاب می‌کنند متفاوت می‌شود. تفاوت مراحل اخذ تفاوت در زمان و هزینه ها را نیز بوجود می‌آورد. اولین مرحله از دریافت گواهینامه ISO انتخاب نوع استاندارد مورد نظر از طرف سازمان متقاضی با توجه به نوع و محصولات و خدماتش می‌باشد. مرحله دوم انتخاب مناسب مرجع صدور گواهینامه ایزو توسط مدیریت سازمان می‌باشد‌. در این مرحله دو راه و دو انتخاب در جلوی راه متقاضیان قرار داده می‌شود. متقاضیان اخذ ایزو اگر صرفا هدفشان فقط گرفتن یک گواهی و مدرک می باشد باید از طرف مراجع صدور خصوصی گواهینامه ایزو دریافت نمایند ولی اگر هدفشان از اخذ ایزو پیاده سازی واقعی استانداردهای سازمان جهانی ایزو می‌باشد و قصد صادرات محصولات و خدماتشان را دارند باید از طریق مراجع بین المللی، اقدام به اخذ گواهینامه ایزو نمایند. بعد از انتخاب مرجع نحوه ثبت و صدور گواهینامه ایزو برای هر سازمان متفاوت می‌شود. اخذ گواهینامه ایزو از مراجع خصوصی نیازی به پیاده سازی استانداردهای ایزو ندارد ولی اخذ گواهینامه ایزو از مراجع بین‌ المللی مشروط به پیاده سازی استانداردهای ایزو و مستند سازی در سازمان می‌باشد‌. ثبت و صدور گواهینامه ایزو از طرف مراجع صدور خصوصی بدون انجام ممیزی انجام می‌شود ولی ثبت و صدور گواهینامه ایزو از مراجع بین المللی بعد از انجام ممیزی توسط بازرس و اعلام تأییدیه انجام می‌شود.

 

مزایا و فواید اخذ گواهینامه ایزو – دریافت گواهینامه ISO

تمامی استانداردهای سازمان جهانی هر کدام مزایا و فواید بسیاری برای سازمان متقاضی به همراه می‌آورند. گواهینامه ایزو موجب عملکرد بهتر سازمان و بهبود مستمر و بهره‌وری بیشتر و سودآوری بالاتر و صرفه‌جویی در هزینه‌های ناشی از فرایندهای تکراری و بیهوده می شود. افزایش ایمنی در محیط کار و محافظت از سلامت نیروی انسانی موجب خشنودی پرسنل و کارگران می‌گردد و مسئولیت پذیری و توانمندی پرسنل و کارکنان افزایش می یابد. اخذ گواهینامه ایزو باعث تجارت بهتر و پر رونق تر می‌گردد. از دیگر مزایای اخذ گواهینامه ایزو موفقیت در مناقصه های شرکت های دولتی و خصوصی و انجام بازاریابی بهتر و ارائه محصولات و خدمات به نحوی مطلوب تر و شایسته تر می‌باشد. حفظ و صیانت از محیط زیست و کاهش اثرات منفی و مخرب با کاهش آلاینده‌ها و پسماند‌ها توسط گواهینامه‌های ایزو انجام می‌شود. در نهایت استفاده از استانداردهای ایزو موجب سلامت جسم و روان افراد جامعه و کسب امتیاز برتر در جهان می‌شود.

 

مهم‌ترین و پرکاربردترین گواهینامه‌های عمومی ایزو

ISO 9001 تحت عنوان سیستم مدیریت کیفیت و ISO 14001 تحت عنوان سیستم مدیریت زیست محیطی و ISO 45001 تحت عنوان سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی از مهم‌ترین و پرکاربردترین گواهینامه‌های ایزو می‌باشند. اخذ همزمان سه گواهینامه فوق موجب ایجاد یک سیستم مدیریت یکپارچه در سطح هر سازمانی می‌شود. نام گواهینامه سیستم یکپارچه را IMS می‌نامند. مرکز سیستم کاران با بهره گیری از مشاوران و کارشناسان مجرب و حرفه‌ای برای ارائه خدمات از صفر تا صد همراه با مشاوره رایگان در خدمت شما متقاضیان محترم می‌باشد

 

مدارک مورد نیاز جهت گرفتن ایزو صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید