چگونه گواهینامه HSE بگیریم؟

چگونه گواهینامه HSE بگیریم؟

گواهینامه HSE چیست؟

گواهینامه HSE نیز همانند گواهینامه‌های ISO در لیست استانداردهای ایزو قرار گرفته است. متن استاندارد HSE به قدری کامل و جامع است که قوانین و دستورالعمل‌هایش مورد تأیید سازمان جهانی ایزو قرار گرفته است. الزامات این سیستم خطرات محیط را شناسایی می‌کند و ریسک‌ها و حوادث احتمالی را کنترل می‌کند و بهداشت جسمی و روانی و ایمنی را اجرا می‌کند و ایمنی در محیط کار و اصول درست رفتار با محیط زیست را طراحی می‌کند. کلمه HSE مخفف Health safety and Environmental به معنی سیستم مدیریت بهداشت ایمنی و محیط زیست می‌باشد. گواهینامه HSE به دو موضوع اصلی یکی سیستم مدیریت زیست محیطی و یکی سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی می‌پردازد. بنابراین می‌توان گفت گواهینامه HSE می‌تواند از اخذ همزمان دو گواهینامه ایزو ۱۴۰۰۱ سیستم مدیریت زیست محیطی و ایزو ۴۵۰۰۱ سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی نیز به دست آید و با نام HSE-MS ( Health safety and Environmental – Manegment systems ) ارائه می‌شود.

برای درک بهتر گواهی نامه HSE و تشخیص آن از گواهینامه HSE اداره کار بهترست که توضیح مختصری درباره ایزو و اینکه گواهینامه ایزو ISO چیست؟ بدهیم.

 

گواهینامه ISO چیست؟

ISO مخفف عبارت International Organisation for Standardiztion می‌باشد و با معنی سازمان بین‌المللی استاندارد خبر از یک سازمانی را می‌دهد که متشکل است از نمایندگان اکثر کشورهای دنیا برای بررسی و تحلیل انواع قوانین و دستورالعمل‌های مختلف در هر کشور و یکدست کردن و همسو کردن آن الزامات جهت رشد جامعه صنعتی و تولیدی، خدماتی و آموزشی و درمانی و حفاظت از سلامت و امنیت جامعه و بشریت. استانداردهایی که از طرف سازمان ایزو تدوین می‌شوند هم در حوزه سیستم‌های مدیریتی و هم برای محصولات و خدمات ارائه شده‌اند.

 

مراجع ثبت و صدور گواهینامه HSE

مراجع ثبت و صدور گواهینامه HSE همان مراجع ثبت و صدور گواهینامه ISO هستند. مراجع صدور گواهینامه HSE به دو صورت خصوصی و بین المللی فعالیت می‌کنند. صدور گواهینامه HSE از مراجع خصوصی در مدت زمان کوتاهی با هزینه کم صادر می‌شود. روش کار مراجع خصوصی صدور گواهینامه بدین صورت است چون تحت اعتبار نهادهای دولتی عضو انجمن اعتباردهندگان بین المللی فعالیت نمی‌کنند و به صورت مستقل فعالیت می‌کنند مجموعه متقاضی گواهینامه HSE را ملزم به طراحی و اجرای مستندات نمی‌کنند و همین امر باعث می‌شود بیشتر شرکت‌های پیمانکاری جهت شرکت در مناقصات بعلت اینکه زمان کافی تا رسیدن به حضور در مناقصات را ندارند از همین مراجع خصوصی گواهینامه HSE را تقاضا می‌کنند تا بدون هیچ وقفه و معطلی مدرک مورد نیازشان را دریافت کنند.مراجع بین‌ المللی صدور گواهینامه HSE روش کارشان بدین صورت است که بعلت اینکه تحت اعتبار یک نهاد رسمی عضو انجمن اعتبار دهندگان بین المللی IAF فعالیت می‌کنند سازمان متقاضی را ملزم به طراحی و پیاده سازی ملزومات HSE می‌کنند و بعد از انجام ممیزی ابتدایی و ممیزی نهایی توسط بازرس مرجع صدور گواهینامه HSE را دریافت می‌کنند. اکثر مدیران و مسئولان شرکت‌هایی که قصد دارند فعالیتها و کارهای پیمانکاری بین المللی را انجام دهند گواهینامه HSE را از مراجع بین المللی و رسمی دریافت می‌کنند.

 

مستندات گواهینامه‌ HSE

تمامی استانداردهای ISO و همچنین گواهینامه HSE دارای پکیجی از قوانین و دستورالعمل‌ها می‌باشند که هر سازمان و شرکتی که قصد پیاده سازی اازامتشان را دارند باید به تهیه و جمع‌آوری این قوانین و ملزومات بپردازند. به مجموعه قوانین و دستورالعمل‌های یک استاندارد مستندات می‌گویند. مستندات گواهینامه‌ HSE باید توسط افراد تحصیلکرده و متخصص و کارآزموده تهیه شوند. نمونه مستندات گواهینامه اچ اس ای شامل خط مشی سیستم مدیریت ایمنی، بهداشت و حفظ محیط زیست می‌باشد. تهیه ساختار سازمانی و انجام بررسی‌ها و انجام اصلاحات و بررسی فرآیندهای در حال اجرا، برگزاری جلسات مشاوره و آموزشی و تهیه و تنظیم لیست وظایف تمام پرسنل و کارگران و حتی مسئولیت مدیریت، طراحی و اجرای قوانین و دستورالعمل‌ها و پیدا کردن عدم انطباقات و انجام اقدامات اصلاحی و به طور کلی انجام نمونه روش‌های اجرایی برای آماده کردن سازمان برای انجام ممیزی کلیه مستندات و دریافت تأییدیه نهایی برای ثبت و صدور گواهینامه HSE .

 

مزایا و فواید گواهینامه HSE

امروزه استفاده از گواهینامه HSE بسیار رونق پیدا کرده است و درخواست اکثر کارفرمایان از پیمانکارانشان داشتن گواهی و مدرک HSE است. مزایا و فواید این استاندارد شامل تقویت کردن برند یک سازمان و تبلیغات مؤثر، بی خطر کردن محیط سازمان و ایجاد رضایت و خشنودی و دل گرمی پرسنل و کارگران می‌شود. همچنین با ایجاد محیطی امن و سالم در سطح مجموعه از خطرات جسمی و روانی جلوگیری می‌کند و توانمندی و کارایی نیروی انسانی را افزایش می‌دهد. الزامات HSE به حفظ و صیانت از محیط زیست و دفاع از منافع ملی و مالی کشور را ایجاد می‌کند. مهم‌ترین فایده داشتن گواهینامه HSE حضور موفق در مناقصات و اثبات رعایت قوانین می‌باشد

 

مدارک مورد نیاز جهت گرفتن ایزو صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید