چطوری گواهینامه ایزو ISO بگیریم؟

چطوری گواهینامه ایزو ISO بگیریم؟

گواهینامه ایزو

گواهی ایزو ، گواهی ‌نامه ایزو ، گواهی ISO ، گواهینامه ایزو ، گواهی‌نامه ISO‌ را از کجا بگیریم؟ به مراجعی که گواهینامه ‌ها و مدارک ایزو را صادر می‌کنند در اصطلاح CB می‌نامیم. CB مخفف عبارت Certification Body به معنای مرجع صادر کننده گواهینامه ایزو است. یکسری CB تحت اعتبار IAF فعالیت می‌کنند و یکسری از CB ها غیر IAF هستند.

چطوری گواهینامه ایزو ISO تحت اعتبار IAF بگیریم؟

IAF چیست؟

IAF مخفف عبارت International Accreditation Forum به معنی انجمن اعتبار دهندگان بین المللی می‌باشد. IAF‌ از طرف سازمان ایزوISO وظیفه نظارت و اعتبار دهی به AB های هر کشور را دارد.

AB چیست؟

AB مخفف عبارت Accerdiation Body به معنی نهاد اعتبار دهنده به مراجع صدور گواهینامه ایزو یعنی CB ها می‌باشد.

در هر کشور یک نهاد قانونی و رسمی AB به عنوان نماینده رسمی IAF وجود دارد. تعداد مراجع صدور گواهینامه ایزو CB بسیار زیاد هستند. AB کشور ایران مزکز ملی تأیید صلاحیت ایران با حرف اختصاری NACI فعالیت می‌کند. در کشور ایران تنها چند AB هستند که بصورت رسمی تحت اعتبار NACI فعالیت می‌کنند. همچنین در کشور ایران از طرف AB های کشورهای دیگر نمایندگی‌هایی را به عنوان مرجع صدور گواهینامه ایزو را داریم. مثلا AB کشور آلمان DAKKS می‌باشد که نمایندگی آن در ایران هم فعالیت می‌کند. هنگامی که یک CB تحت مدیریت یک AB تحت اعتبار IAF فعالیت کند، گواهینامه‌های معتبر و اصیل را صادر می‌کند.

 

چطوری از CB تحت اعتبار AB رسمی ایزو بگیریم؟

ابتدا با انجام مشاوره و راهنمایی هدفتان را مشخص کنید. اگر هدف شما سهولت در انجام کارهای بازرگانی و صادرات است یا اینکه برای حضور در مناقصه از طرف کارفرمایتان ملزم به دریافت گواهینامه ایزو از مراجع بین‌المللی و معتبر هستید باید در مرحله دوم CB های بین المللی تحت اعتبار IAF را انتخاب کنید. مرحله بعدی انتخاب نوع گواهینامه ایزو براساس نوع زمینه فعالیت می‌باشد.

 

انواع گواهینامه‌های ایزو کدامند؟

قوانین و دستورالعمل‌هایی را که سازمان ایزو برای هر نوع شغل و حرفه‌ای تدوین کرده است با یک کد اختصاصی در قالب استانداردهای ایزو تهیه و تدوین نموده است. استانداردهای ایزو در دو سیستم عمومی و سیستم‌ تخصصی تقسیم بندی شده‌اند. متقاضی محترم ایزو با توجه به نوع زمینه فعالیتی که دارد یک یا چند گواهینامه ایزو را انتخاب و درخواست می‌کند. مهم‌ترین و اصلی‌ترین استاندارد سازمان ایزو در حوزه سیستم‌های مدیریتی عمومی ISO 9001 سیستم مدیریت کیفیت می‌باشد. به طور کلی می‌توان گفت این گواهی به همراه گواهینامه‌های تخصصی برای یک مجموعه ارائه می‌شود.

مرحله بعد مدیریت و کارشناسان مجموعه باید نمونه مستندات ( قوانین و الزامات ایزو ) را تهیه کنند. تهیه نمونه مستندات به یک فرد یا تیم مجرب و با تجربه با سطح دانش بالا نیاز دارد. شما مدیر محترم می‌توانید پکیج کامل مستندات گواهینامه‌های ایزو را با فرمت WORD به صورت رایگان از مرکز سیستم کاران دریافت کنید. طراحی و اجرای مستندات و پیاده سازی استانداردهای ایزو مرحله بعدی گرفتن گواهی ایزو می‌شود. این مرحله نیز باید توسط افراد متخصص انجام گیرد. چنانچه مجموعه شما فرد مناسبی برای انجام این مرحله ندارد می‌توانید از کارشناسان مرکز سیستم کاران و‌ مشاوره و کارشناسی رایگان مرکز بهره بگیرید.

ممیزی ابتدایی جهت رفع عدم انطباقات و انجام اقدامات اصلاحی و رفع اشکال‌ها و آماده سازی سازمان برای انجام ممیزی نهایی توسط بازرس مرجع صدور ایزو مرحله پایانی اخذ گواهینامه ایزو می‌باشد. بعد از تأیید نهایی بازرس ثبت و صدور گواهینامه ایزو انجام می‌گیرد.

 

چگونه از CB غیر IAF گواهینامه ایزو بگیریم؟

هنگامی که سازمان یا مجموعه‌ای اهدافی غیر از صادرات را دنبال می‌کند در کشور ایران براحتی می‌تواند از مراجع غیر IAF گواهینامه ایزو درخواست نماید. روش اخذ بدین گونه است که بعد از انتخاب نوع گواهینامه ایزو و تهیه نمونه مستندات ملزم به طراحی و پیاده سازی استانداردهای ایزو نیستند و بدون ممیزی نهایی و تأیید بازرس مرجع، ثبت و صدور گواهینامه ایزو برای شما انجام می‌شود. اخذ گواهینامه ایزو از مراجع صدور غیر IAF یا همان مراجع خصوصی صدور گواهینامه ایزو در کوتاه مدت فواید بسیاری دارد ولی در بلند مدت دیگر خاصیت مطلوبی را برای سازمان ارائه نمی‌دهد.

 

فواید و معایب اخذ گواهینامه ایزو از مراجع غیر IAF

فواید اخذ گواهینامه ایزو از مراجع بدون اعتبار بین المللی این است که شرکتهای پیمانکاری مناقصات را از دست نمی‌دهند و می‌توانند برای مدت کوتاهی به خاطر ارائه نشان ایزو برندسازی کنند و تبلیغات گسترده‌تری انجام دهند و رضایت و اعتماد مشتریان و مصرف کنندگان را جلب نمایند ولی رفته رفته پایه‌های اقتصادی مجموعه رو به تزلزل می‌رود و به خاطر کاهش کیفیت یا نداشتن کیفیت اجناس و محصولات رفته رفته اعتماد مردم از بین می‌رود. فروش و عرضه کمتر می‌شود و سودآوری کاهش پیدا می‌کند.

 

اخذ گواهینامه ایزو صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید.