مستندات ایزو ، گواهینامه ایزو

مستندات ایزو ، گواهینامه ایزو

نحوه اخذ گواهینامه ایزو

نحوه گرفتن گواهینامه ایزو با توجه به هر سازمانی و نوع اهدافش متفاوت می‌شود. تفاوت اصلی و عمده در مراحل اخذ گواهینامه‌های ایزو در قسمت طراحی مستندسازی و پیاده سازی استانداردهای ایزو می‌باشد. سازمانهای بزرگ و کوچک با توجه به مقاصدی که در برنامه های سازمانی خود قرار داده اند می‌توانند مرجع ثبت و صدور گواهینامه را انتخاب نمایند. حضور در مناقصات، برندسازی و معرفی سازمان، تبلیغات و بازاریابی، افزایش کیفیت محصولات و خدمات، جلب رضایت اعتماد مشتریان حضور موفق در بازارهای داخلی و انجام صادرات کالا و افزایش سطح کیفیت محصولات و خدمات برتر در خارج از کشور و پیاده‌سازی واقعی استانداردهای ایزو و همچنین گاهی اوقات جهت زینت دیوارهای اتاق مدیریت در محل کار می‌توانند از جمله اهدافی باشند که یک مجموعه را به سمت اخذ گواهینامه ایزو سوق می‌دهند. مثلاً سازمان‌هایی که جهت حضور در مناقصات درخواست گواهینامه ایزو را می دهند می‌توانند از مراجع ثبت و صدور گواهینامه ایزو که به صورت غیررسمی فعالیت می کنند مدرک ایزو را دریافت نمایند. حال اگر سازمانی قصد ورود به بازارهای جهانی و پیاده سازی واقعی استانداردهای ایزو را داشته باشند باید حتماً مرحله مستندسازی و اجرای مستندات را طی نمایند. بنابراین باید از مراجع صدور گواهینامه ایزو بین المللی و رسمی اقدام به اخذ گواهینامه را انجام دهند.

 

مراحل اخذ گواهینامه ایزو بین المللی معتبر

مراحل اخذ گواهینامه ایزو بین المللی و رسمی ابتدا با برقراری تماس با یک مرکز مشاوره معتبر و فعال در حوزه ایزو انجام می‌شود. بعد از اعلام درخواست گواهینامه ایزو نسبت به تکمیل فرم ثبت نام گواهینامه ایزو باید اقدام نمایید. بعد از آن با توجه به نوع فعالیت سازمان و اهدافی که دارید نوع گواهینامه ایزو یا انواع گواهینامه‌های ایزو مورد نظرتان را انتخاب نمایید و در مرحله بعد انتخاب مرجع ثبت و صدور گواهینامه ایزو رسمی و بین المللی انجام می‌شود. با راهنمایی مشاوران و کارشناسان مراکز فعال در حوزه ایزو ( سیستم کاران ) باید نسبت به میزان سختگیری مرجع صدوری که انتخاب کرده‌اید، مرحله طراحی و مستند سازی استانداردهای ایزو را انجام دهید. بعد از پیاده سازی مستندات ممیزی داخلی توسط کارشناس آشنا به امور ایزو انجام میشود تا اطمینان حاصل شود که کلیه قوانین و دستورالعمل های ایزو رعایت شده است و بعد از آن کارشناس حرفه ای مرجع صدور گواهینامه ایزو به عنوان بازرس ممیزی نهایی را انجام میدهد و چنانچه کلیه قوانین به درستی رعایت شده بودند رای به صدور گواهینامه ایزو معتبر داده می‌شود و در نهایت مرحله ثبت و صدور گواهینامه ایزو انجام میشود.

 

طراحی مستند سازی و پیاده سازی استانداردهای ایزو و چگونه انجام میشود؟

مستندات در واقع قوانین و دستورالعمل‌هایی می‌باشند که سازمان استاندارد جهانی ایزو برای هر گواهینامه تهیه و تنظیم نموده است. تمام کشورهای دنیا به صورت مشترک و همسو جهت رقابت جهانی سالم و رعایت حقوق بین مصرف کنندگان و تولیدکنندگان قوانین و دستورالعمل‌های مربوط به گواهینامه‌های ایزو را در مجموعه خود طراحی و پیاده سازی می‌نمایند. طراحی مستندات بدین گونه است که یک فرد متخصص همراه با دانش و آگاهی بهمراه گذراندن دوره‌‌های آموزش تئوری و عملی با مهارت کامل نسبت به مستند سازی قوانین و الزامات سازمان ایزو بتواند نمونه مستندات مرتبط با یک سازمان و فعالیت هایش را تهیه نماید.

 

مهمترین مستندات گواهینامه‌های ایزو چیست؟

مستندات و قوانین و دستورالعمل‌هایی که سازمان استاندارد جهانی به تهیه و تدوین آنها پرداخته است بسیار گسترده و جامع می‌باشند. بسته به نوع گواهینامه ایزو که عمومی یا تخصصی قوانین و الزامات ایزو ایجاد شده‌اند. نمونه خط مشی کیفیت، نمونه چارت سازمانی، اهداف کیفیت و نظامنامه کیفیت، نمونه دستورالعمل شرح وظایف همه افراد فعال در سازمان، نمونه طرح پیاده سازی سیستم مدیریت کیفیت به اضافه روشهای اجرایی کنترل مستندات و نمونه روش اجرایی برای انجام اقدامات اصلاحی و پیشگیرانه، نمونه روش‌های اجرایی برای ممیزی داخلی، آموزش و بازنگری مسئولیت مدیریت، نمونه روشهای اجرایی برای تامین کالا و نوع کالا، همچنین نمونه روش‌های رسیدگی به شکایات مشتریان و شناسایی و ارزیابی جنبه های زیست محیطی و حمایت از منابع طبیعی و نمونه مستنداتی که در آن روشهای اجرایی شناسایی و ارزیابی خطرات و پیاده سازی ایمنی و بهداشت در حین انجام فرآیندهای سازمان، نمونه مستندات دیگری همچون روشهای اجرایی برای نگهداری و تعمیرات تجهیزات داخل مجموعه می‌توانند به عنوان نمونه مستندات گواهینامه های عمومی استفاده شوند. گواهینامه‌های ایزو تخصصی نیز مستندات و قوانین و دستورالعمل‌های مختص به نوع فعالیت خصوصی سازمان را دارند. البته مدیران و مسئولان آگاه سازمان‌ها و شرکت‌های متقاضی ایزو جهت دستیابی به کلیه اهدافی که در خط مشی کیفیت خود برنامه ریزی کرده‌اند به طراحی و اجرای مستندات عمومی می پردازند و بعد از آن هم به طراحی و اجرای مستندات تخصصی. کارشناسان مرکز سیستم کاران با توجه به سطح زیاد دانش و تخصصی که دارند توانسته‌اند کلیه مستندات رایگانانواع گواهینامه‌های ایزودر قالب فایل WORD تهیه نمایند و به صورت رایگان در اختیار متقاضیان قرار داده‌اند.

 

اخذ گواهینامه ایزو صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید.