فرق بین CB ها چیست؟

فرق بین CB ها چیست؟

CB یا Certification Body همان مراجع صادر کننده ایزو که وظیفه صدور ایزو را بر عهده دارند بایستی معتبر باشد. کلمه و واژه اعتبار برای هر فرد یک تعبیر و تعریف دارد و هر فرد تعبیری از اعتبار دارد. در خصوص گواهی نامه ایزو از نظر سازمان استاندارد جهانی ISO تنها مرجع نظارتی جهان نهاد بین المللی اعتبار دهندگان IAF هست. IAF نهادی بین المللی هست که تمامی کشورهای جهان در این نهاد عضو هستند و اعضای عضو در نهاد IAF را اختصارا و اصطلاحا AB می نامند. با این تفاسیر هر کشور لااقل یک AB دولتی عضو درون IAF دارد که درون این AB ها هم تعداد زیادی CB هستند که گواهی نامه ایزو صادر می کنند. انواع ایزو صادره از این طریق همگی دارای اعتباری یکسانند. اینجا دو سوال پیش میاید که اولا تفاوت بین CB ها چیست و ثانیا تفاوت قیمت CB ها به چه دلیل هست؟

 

تفاوت بین CB ها

CB ها غالبا خودشان را دارای بالاترین اعتبار می دانند و خودشان را دارای اعتبار زیادی می دانند و حتی گاها CB های دیگر را نامعتبر یا دارای کمترین اعتبار می دانند. البته همچین ترفندی طبیعی به نظر میاید زیرا که CB ها رقیب یکدیگر هستند و به همین دلیل جهت جلب مشتری و متقاضی اخذ ایزو و در دست گرفتن بازار کار اقدام به این کار می کنند. به همین جهت این امر معنا پیدا می کند و شرکتهای صادر کننده ایزو با تعریف از سازمان خودشان مدعی می شوند که بالاترین اعتبار را دارند و این را به مشتریان خودشان تلقین می کنند که CB آنها بالاترین اعتبار را داشته و معتبرترین است با وجودی که در واقعیت امر چنین چیزی نیست. تمامی CB های تحت اعتبار AB تحت نظارت IAF اعتبارشان یکی بوده و تنها ظاهری متفاوت دارند.

 

تفاوت قیمت بین CB ها دلیلش چیه؟

CB های اصل و معتبر همگی زیر نظر AB های دولتی هر کشور اعتبار می گیرند و اعتبار دهی شده اند و به واسطه همین AB ها عضویت IAF دارند. تمامی این CB ها اعتبارشان یکی هست چه از نظر فنی و چه از لحاظ حقوقی . ولی بنابر دلایل مختلفی قیمتهای مختلفی دارند. از میان دلایل تفاوت قیمتها می توان به این موارد اشاره کرد:

تفاوت میان واحدهای ارزی و پولی

اهداف و سیاستهای خاص قیمت گذاری CB ها

ازدیاد واسطه گران و رابطین میان CB اصلی و نمایندگی ها

درخواست سود و بهتره بیش از حد معمول و دندان گردی نمایندگان و رابطین در ایران

نوسان قیمتها و کاهش زمان و هزینه صدور به دلیل رقابت میان CB ها

تعدد و زیاد شدن هر روزه تعداد CB ها و نمایندگی هایشان درون کشورمان ایران

بازی کردن و دستکاری اسامی و القاب و عناوین بتوسط نمایندگی های CB در ایران

گران بودن هزینه های دفتری و هزینه های تشکیلاتی برخی CBها درون تهران که بالاجبار مراجع صادر کننده ایزو در تهران را مجبور به افزایش قیمتها می کند.

سیستم کاران بعنوان بزرگترین و اولین نهاد عام المنفعه آمادگی دارد تا با ارائه خدمات مشاوره رایگان در خصوص اطلاعات حقوقی و فنی CB ها و تفاوت بین آنها در خدمت متقاضیان محترم می باشد.

با ما در ارتباط باشید..

 

فرق بین CB ها چیست؟ صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید