مشاور ایزو ، مشاوره ایزو

مشاور ایزو ، مشاوره ایزو

مشاور ایزو در واقع به عنوان یک استاد راهنما و مثل یک فانوس در دستان سازمان‌ها و شرکت‌ها برای پیمودن مسیر درست و صحیح پیاده سازی استانداردهای ایزو عمل می‌نماید. وجود مشاور ایزو در دستگاه اجرایی سازمان‌ها باعث رشد و پیشرفت مجموعه می‌شود. امروزه به ندرت مجموعه‌های فعال در هر کسب و کاری از دانش تخصص مشاور ایزو استفاده می‌کنند و متاسفانه کاهش تقاضا و درخواست مشاور ایزو در سازمان‌ها باعث مرگ تدریجی و از کار افتادن و نزول اکثر مجموعه‌ها و فعالیت‌ها، مخصوصاً کسب و کارهای جوان و تازه تاسیس شده است. البته رفته رفته اگر وضع به همین منوال پیش برود و مدیران و مسئولان سازمان‌ها و شرکت‌ها همچنان حرفه و تخصص مشاوره ایزو را در مجموعه‌شان نادیده بگیرند، چیزی نمی گذرد که تمامی سازمان‌ها و ارگان‌های بزرگ و با سابقه نیز رو به رکود روند و چیزی نگذرد که تمام بازارهای ایرانی از جنس‌ها و محصولات خارجی ( چینی ) پر ‌شود و چرخه اقتصاد مملکت به یکباره از حرکت می‌ایستد.

 

مشاوره ایزو چه کارهایی را انجام می‌دهد؟

مشاور ایزو فرد و یا مجموعه‌ای از افراد متخصص و مطلع به قوانین و استانداردهای ایزو می‌باشد. هنگامی که سازمانی قصد پیاده سازی واقعی استانداردهای ایزو را دارد، مشاوره ایزو از صفر تا صد طراحی و اجرای مستندات و پیاده‌سازی استاندارد‌های ایزو را انجام می‌دهد و حتی تا مرحله نگهداری از سیستم‌های مدیریتی پیاده شده به سازمان مربوطه خدمات ارائه می‌دهد. یک مشاور ایزو حواسش به اجرای درست و کامل مستندات مرتبط با استانداردهای ایزو می‌باشد. برای مثال ایزو ۹۰۰۱ ، ایزو ۱۴۰۰۱ و ایزو ۴۵۰۰۱ از مهمترین و پرکاربردترین نوع گواهینامه‌های ایزو می‌باشند، که از طرف سازمان استاندارد جهانی به صورت عمومی برای تمام مشاغل و کسب و کارها تهیه و تدوین شده‌اند. مستندات سه گواهینامه سیستم مدیریت کیفیت، سیستم مدیریت زیست محیطی و سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی برای افزایش سطح کیفیت و عملکرد مثبت سازمان‌ها و شرکت‌ها بسیار حیاتی و ضروری می‌باشند. یک مشاور ایزوی خوب باید نسبت به تمامی مستندات گواهی ایزو آشنایی و تخصص کامل را داشته باشد. مستنداتی همچون خط مشی کیفیت، نظامنامه کیفیت، چارت سازمانی و دستورالعمل‌های کاری، فرم‌ها و گزارشات و نمونه روش های اجرایی برای مسئولیت‌های مدیریت، نمونه روش اجرایی برای افزایش سیستم مدیریت کیفیت و نمونه روش اجرایی برای شناسایی خطرات و ارزیابی ریسک و نمونه روش اجرایی برای ایجاد محیط امن و سالم و نمونه روش اجرایی برای انجام کارهای مفید و حمایت از محیط زیست و نمونه روش‌های اجرایی دیگر از جمله نمونه مستنداتی هستند که مشاور ایزو با انجام روشهای اجرای مناسب و انجام مشاوره کارشناسی درست در محیط مجموعه اطلاعات پرسنل و مدیریت را افزایش می‌دهد و با همکاری یکدیگر سازمان متقاضی گواهینامه ایزو را به بالاترین مقام می‌رسانند.

 

چه عواملی بر روند مشاوره ایزو تاثیر می‌گذارد؟

میزان توقعات و انتظارات سازمان متقاضی از دریافت گواهینامه ایزو و همچنین میزان سختگیری مراجع صدور گواهی و همچنین میزان سطح همکاری پرسنل فعال و مدیریت مجموعه بر سطح و نوع مشاوره ایزو اثرمی‌گذارد. مشاور ایزو با توجه به تعداد فرآیندهای در حال اجرا و همچنین حجم مجموعه متفاوت می‌شود و مدت زمان و هزینه کار مشاوره و کارشناسی ایزو نیز بالطبع متغیر می‌شود.

اگر مدیران و مسئولان سازمان‌ها و شرکت‌ها درخواست مشاوره ایزو و مشاوره ایزو داشته باشند، مسلماً نشانه ناآگاهی و ناکارآمدی آنها نمی‌باشد و بالعکس نشانه‌ای از فرهنگ بالا و غنی و وجدان بیدار در مسئولان می‌باشد، چرا که با اهمیت دادن به موضوع استفاده از مشاور ایزو هم موجب پیشرفت مداوم و توسعه پایدار مجموعه خود می‌شوند هم با احترام به امنیت و سلامت افراد جامعه آداب درست و خداپسندانه مشتری مداری را رعایت می‌کنند.

 

دلایل عدم استفاده متقاضیان گواهینامه ایزو از مشاور ایزو ، مشاوره ایزو

طرز فکر اشتباه و خودمختاری برای انجام مشاوره ایزو و پیاده سازی سیستم‌های مدیریتی از طرف مدیران مجموعه‌ها.

اخذ گواهینامه ایزو از مراجع صدور ایزو که به صورت خصوصی و غیررسمی فعالیت می کنند.

رقابت میان مراجع صدور گواهینامه ایزو در کم کردن هزینه‌ها و حذف مشاوره ایزو برای جلب رضایت مشتریان بیشتر

استفاده از افراد ناکارآمد و بدون تخصص به عنوان مسئول که به علت از دست ندادن موقعیت کاری از بکارگیری مشاوره ایزو سرباز می‌زنند.

کمبود بودجه و مواجه شدن با بحران‌های مالی و اقتصادی.

ناآگاهی از فواید و مزایای بسیار موثر از حضور مشاوره ایزو در سازمان متقاضی اخذ گواهینامه ایزو.

 

اخذ گواهینامه ایزو صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید.