چطوری گواهینامه ایزو ISO بگیرم؟

چطوری گواهینامه ایزو ISO بگیرم؟

مراجع ثبت و صدور گواهی ایزو ISO

مراجع صدور گواهینامه ایزو را در ایران چگونه پیدا کنم؟ آیا برای ثبت و صدور گواهینامه ایزو ISO باید از همان شهر یا کشور خودم اقدام کنم؟ چه مراجعی ثبت و صدور گواهی ایزو را معتبر و قانونی انجام میدن؟ تشخیص مرجع صدور تقلبی از مرجع صدور اصلی را از کجا بفهمم؟ فرق بین گواهینامه ایزو IAF دار با گواهینامه ایزو غیر IAF ؟ اصطلاح CB به چه معنی؟ اصطلاح IAF چی؟ AB ‌در ایزو به چه معنی؟

به مراجع و مراکز ثبت و صدور گواهینامه ایزو ، Certification Body یا در اصطلاح CB می‌گویند‌.

به نهاد اعتبار دهنده به مراجع صدور گواهینامه ایزو ، Accreditation Body یا در اصطلاح AB می‌گویند.

به‌‌ سازمان جهانی اعتبار بخشی و ارزیابی نهادهایی که کار تأیید و نظارت بر روی مراجع صدور گواهینامه ایزو را انجام می‌دهند را International Accreditation Forum یا انجمن اعتبار دهندگان بین المللی یا در اصطلاح IAF می‌گویند‌.

مراجع ثبت و صدور گواهینامه ایزو به دو شکل فعالیت می‌کنند. مراجعی که تحت اعتبار انجمن IAF فعالیت می‌کنند و دیگری مراجعی که زیر نظر اعتبار IAF فعالیت نمی‌کنند. به مراجع صدور گواهینامه ایزو CB می‌گویند‌. به مراکز و نمایندگان هر کشوری که عضو سازمان ایزو هستند AB می‌گویند. به انجمن اعتبار دهندگان بین المللی IAF می‌گویند‌. هنگامی که یک CB تحت اعتبار یک AB عضو انجمن IAF فعالیت کند نشان دهنده این است که مرجع صدور گواهینامه ایزو به صورت معتبر و قانونی گواهینامه‌های ایزو را صادر می‌کند. ولی هنگامی که یک CB به صورت مستقل و بدون تأیید و اعتباری فعالیت کند نشان دهنده این است که مرجع صدور گواهینامه ایزو به صورت غیر رسمی و تا معتبر گواهینامه‌های ایزو را صادر می‌کند.

 

مراجع صدور گواهینامه ایزو در ایران

تعداد مراجع صدور گواهینامه ایزو در ایران بسیار زیاد هستند. ولی تمام آنها بصورت معتبر و رسمی فعالیت نمی‌کنند. نماینده کشور ایران در سازمان ایزو مرکز NACI می‌باشد. NACI عضو انجمن اعتباردهندگان بین المللی IAF می‌باشد و بعنوان یک نهاد اعتبار دهنده بر روی مراجع صدور گواهینامه ایزو که در ایران فعالیت میکند نظارت می‌کند.

 

ثبت و صدور گواهینامه ایزو چگونه است؟

مراحل ثبت و صدور گواهینامه ایزو را میتوان در هر شهر و در هر کشوری با مراجعه به مراکز مشاوره ایزو انجام داد. یعنی مراکز مشاوره ایزو خط ارتباطی متقاضیان و مشتریان ایزو هستند. مراجع صدور که در کشور خودشان بصورت قانونی فعالیت می‌کنند می‌توانند در کشورهای دیگر نیز نمایندگی ایجاد کنند و به طور گسترده‌تری ثبت و صدور گواهینامه ایزو را انجام دهند. مثلا در کشور ایران به غیر از مرجع سازمان ملی استاندارد ایران که تحت اعتبار NACI فعالیت می‌کند، مرجع صدور DAKKS که از کشور آلمان است نیز در ایران نمایندگی دارد و فعالیت می‌کند. مراحل اخذ گواهینامه ایزو عبارت است از:

برقراری تماس با مرکز مشاوره ایزو و درخواست فرم ثبت نام گواهینامه ایزو Application form

مشخص نمودن اهداف سازمان با انجام مشاوره

تعیین نوع مرجع صدور گواهینامه ایزو

تعیین نوع گواهینامه ایزو

تهیه نمونه مستندات

طراحی و اجرای مستندات

ممیزی اولیه

ممیزی نهایی

ثبت و صدور گواهینامه ایزو

 

مدارک لازم جهت اخذ گواهینامه ایزو

دریافت گواهینامه ایزو نیازی به فرآهم سازی مدارک خاص و پیچیده‌ای ندارد. نمونه مستندات ایزو و فرم درخواست گواهینامه ایزو Application form مدارک لازم جهت اخذ گواهینامه ایزو می‌باشند. مرکز ما هر دو مدرک را به صورت رایگان در اختیار تمامی متقاضیان محترم قرار می‌دهد.

 

اهداف سازمانها جهت اخذ گواهینامه ایزو

سازمان‌ها و مجموعه‌هایی که به دنبال گرفتن گواهینامه ایزو می‌آیند اهداف مختلفی را در مد نظرشان دارند و برای انتخاب درست مرجع صدور گواهینامه ایزو و انتخاب نوع گواهینامه ایزو باید از همان ابتدا اهداف مشخص و تعیین شوند. اهداف می‌توانند شامل:

 

حضور در مناقصات، صادرات و انجام کارهای بازرگانی، برندسازی و تبلیغات گسترده‌تر، بازاریابی وسیع‌تر و مؤثرتر، طراحی و پیاده سازی واقعی استانداردهای ایزو، جلب اعتماد و رضایت مشتریان و مصرف کنندگان، حضوری موفق در بازارهای داخلی

 

گواهینامه ایزو و استاندارد ایزو

استانداردهای سازمان بین‌المللی استاندارد برای همه شغل‌ها و‌ کسب و کارها تهیه و تدوین شده‌اند. یکسری از استانداردها جنبه عمومی و همگانی دارند و یکسری از استانداردها جنبه تخصصی دارند. ایزو ۹۰۰۱ سیستم مدیریت کیفیت و ایزو ۱۴۰۰۱ سیستم مدیریت زیست محیطی و ایزو ۴۵۰۰۱ سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی مهم‌ترین و پرکاربردترین گواهینامه‌های ایزو در حوزه سیستم‌‌های مدیریتی با جنبه عمومی دارند. گواهینامه‌های تخصصی نیز مانند ایزو ۲۲۰۰۰ سیستم مدیریت ایمنی در صنایع غذایی می‌باشد که فقط در صنایع غذایی به کار برده می‌شود.

 

اخذ گواهینامه ایزو صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید.