اهمیت گواهینامه ISO 9001

اهمیت گواهینامه ISO 9001

وقتی در مورد کمک به شرکت‌ها برای دریافت گواهینامه ISO 9001:2015 صحبت می‌کنیم، مردم اغلب از ما می‌پرسند: "چرا شرکت ما باید گواهینامه ISO 9001 داشته باشد؟"

مزایای صدور گواهینامه ISO بسیار زیاد است، با این حال، ممکن است هنوز از خود بپرسید که آیا گواهینامه ISO 9001 برای شرکت شما مناسب است یا خیر. مهم نیست که کسب و کار چقدر بزرگ یا کوچک است، استاندارد مدیریت کیفیت ISO 9001 می تواند تفاوت بزرگی برای شرکت شما ایجاد کند.

 

مشکلاتی که گواهینامه ISO 9001 حل می کند

دنیایی را بدون سیستم های مدیریتی تصور کنید. شرکت‌ها محصولات بی‌استاندارد را می‌فروشند و خدمات ضعیفی ارائه می‌دهند بدون اینکه هرگز بهبود یابند. شرکت ها اشتباهات بی شماری را مرتکب می شوند بدون اینکه از آنها درس بگیرند. تعمیرات و دوباره کاری مداوم وجود خواهد داشت - یا مشتری محصولات یا خدمات بدی دریافت می کند. هزینه ها افزایش می یابد. مشتریان به طور فزاینده ای ناراضی خواهند بود.

در یک بازار جهانی، کنترل و تعادل باید وجود داشته باشد. در غیر این صورت، حفظ ثبات و کیفیت در بین صنایع و کشورها دشوار خواهد بود. استانداردهای بین المللی به حفظ زمین بازی مساوی کمک می کنند و راهنمایی توسط ISO تنظیم می شود.

استاندارد مدیریت کیفیت ISO 9001 شناخته شده ترین و گسترده ترین استاندارد برای سیستم مدیریت کیفیت در سراسر جهان است.

مزایای زیر با رعایت الزامات استاندارد بین المللی مانند ISO 9001:2015 به دست می آید.

1 - نیازهای مشتری را برآورده کنید

بسیاری از شرکت ها فقط برای ارضای یک نیاز مشتری، گواهینامه ISO 9001 را می خواهند. مشتری بیان می کند که فقط با فروشندگانی که دارای گواهینامه مطابق با ISO 9001 هستند تجارت خواهد کرد، بنابراین برای دریافت (یا حفظ) کسب و کار به آن گواهی نیاز دارند. مشکل این شرکت ها این است که به دنبال سود کوتاه مدت هستند. آنها چیزی جز این یک مزیت نمی بینند و مزایای طولانی مدت را نادیده می گیرند، مانند "اگر مشتری را به خوبی راضی نگه داریم، آنها می خواهند بارها و بارها برگردند".

آنها مفهوم کیفیت را از طریق بهبود مستمر نمی پذیرند. آنها نمی دانند که رضایت مستمر مشتری هدف نهایی یک QMS است. به عبارت دیگر، این شرکت ها "در برنامه خرید نکرده اند". تمرکز فقط بر روی آن یک مزیت - سود فوری شما - بدون اینکه مشتری را در اولویت قرار دهید، در درازمدت هزینه بیشتری برای شما به همراه خواهد داشت. امیدواریم برخی از ایده‌های سیستم مدیریت کیفیت از بین بروند و در نهایت باقی بمانند. اما آیا شما ترجیح نمی‌دهید برنامه‌ای به جای اعتماد به شانس داشته باشید؟

این دقیقاً همان چیزی است که یک شرکت از اجرای سیستم مدیریت کیفیت ISO 9001 به دست می آورد. اطمینان از اینکه محصول یا خدمات شما مطابق با الزامات مشتریان است.

2 - کسب درآمد و کسب و کار بیشتر از مشتریان جدید

پس از دریافت گواهینامهISO 9001:2015 ، می توانید گواهینامه کیفیت خود را تبلیغ کنید و به درخواست های شرکت ها و مشتریانی که گواهینامه ISO 9001:2015 را الزامی می کنند پاسخ دهید. گواهینامه ISO 9001 می تواند بازارهای جدیدی را باز کند که قبل از صدور گواهینامه عملاً نمی توانستید با آنها تجارت کنید.

3 - بهبود فرآیندها و کیفیت محصول

ISO 9001 یک چارچوب جامع است که به تمام فرآیندهای کلیدی در سراسر شرکت می پردازد - نه فقط کنترل کیفیت. با در نظر گرفتن چنین دیدگاه گسترده ای، ISO 9001 نه تنها به محصولات و خدمات با کیفیت، بلکه به بهبود تولید و ارائه خدمات با کار مجدد کمتر و هزینه کمتر منجر می شود. از یکپارچه سازی فرآیند تا بهبود، استاندارد ISO 9001 همه چیز در مورد فرآیندهای کیفیت است. در واقع، بازنگری سال 2015 ISO 9001 بر روی "رویکرد فرآیند" به عنوان یک ستون مرکزی ISO 9001 تمرکز دارد. ایده این است که یک سیستم مدیریت کیفیت مبتنی بر فرآیند، فرآیندهای مرتبط را به هم متصل می کند تا یک کل منسجم را تشکیل دهد تا اطمینان حاصل شود که فرآیندها هستند. نه تنها به صورت انفرادی مدیریت می شود، بلکه با دیدی نسبت به اینکه چگونه بر سایر فرآیندهای درون شرکت تأثیر می گذارد.

4 - تصمیم گیری بهتر

تصمیم گیری خوب کلید موفقیت در کسب و کار است. چارچوب ساختاری ISO 9001 برای مدیریت کیفیت، اطلاعات و فرآیندهایی را برای تصمیم گیری های مبتنی بر واقعیت که بر شواهد تکیه می کنند، نه صرفاً بر احساسات درونی، به مدیریت ارائه می دهد.

یک سیستم مدیریت کیفیت مبتنی بر ISO 9001 ، به ویژه سیستمی که ممیزی و تایید شده باشد، یک فرآیند داخلی برای جمع آوری و تجزیه و تحلیل داده ها خواهد داشت. مدیریت بینش هایی را به دست خواهد آورد که کدام فرآیندها کار می کنند و کدام یک نیاز به اصلاح یا بهبود دارند

همه اینها به شما کمک می کند تا روند تصمیم گیری خود را بهبود بخشید. دیگر هرگز دارت را در تاریکی پرتاب نخواهید کرد، بلکه مسیری را بر اساس اطلاعات واقعی و عملی ترسیم خواهید کرد.

5 - سازگاری عملیات خود را بهبود بخشید

قوام چیست؟ خوب، یکی از راههای فکر کردن به آن «کاهش تنوع» است. کاهش تنوع در فرآیندهای شما، تعریف سازگاری است. آیا با ارائه یک محصول ثابت - ابعاد یکسان، وزن یکسان، تحمل یکسان، خروجی یکسان - یا غیرقابل پیش بینی بودن و "در همه جا" بودن محصولات شما، به مشتری شما بهتر خدمات می دهد؟ (امیدوارم زیاد به این موضوع فکر نکرده باشید.)

و چگونه تنوع را کاهش می دهید؟ کنترل فرآیندهای خود را افزایش دهید! کنترل از داشتن یک هدف واضح برای شلیک (هدف)، جمع‌آوری داده‌ها در مورد فرآیند (متریک‌ها)، و درک چگونگی تنظیم فرآیند (روش‌ها و دستورالعمل‌های کاری) برای حفظ خروجی هدف ناشی می‌شود. اگر ISO 9001 QMS شما کار می کند، باید ثبات عملیاتی و محصول را افزایش دهید.

و این تنها چند مورد از مزایای دریافت گواهینامه ISO 9001:2015 است.

از مزایای گواهی ISO لذت ببرید. هنگامی که شرکت شما گواهینامه ISO 9001 را دریافت کرد، اکنون می توانید از مزایای گواهینامه ISO 9001 از جمله مشتریان شادتر، افزایش سود و شهرت بهتر بهره مند شوید. تبریک می گویم!

 

اخذ گواهینامه ایزو صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید.