شرایط گرفتن ISO برای شرکت ها

شرایط گرفتن ISO برای شرکت ها

 

شرایط اخذ گواهینامه ایزو

شرایط اخذ گواهینامه ایزو برای شرکت ها چیست؟ یکی از پرسش هایی که همواره ذهن صاحبان شرکت ها را به خود مشغول کرده است این بوده که شرایط گرفتن ایزو برای شرکت ها به چه شکل است. شرکت ها چگونه می توانند به این گواهینامه ی معتبر دست پیدا کنند. مراحل و ترتیب اخذ ایزو ISO به شکل است. برای آشنایی با این مراحل با سیستم کاران همراه باشید.

 

آشنایی با شرایط اخذ گواهینامه ایزو

گام اول

در نخستین گام از شرایط گواهینامه ISO رعایت کردن ضروریات برای گرفتن ISO است. هنگامی که یک سازمان یا شرکت تصمیم به اخذ گواهینامه ی ایزو می گیرد ملزم به رعایت الزامات استانداردهای مورد نظر است. استانداردهای مختلف ایزو دارای هر کدام دارای راهنماهای خاص خود هستند که با توجه به آن ها قوانین، الزامات و بندهایی را که در آن ها ذکر شده است را پیاده سازی کنید. شرایط اخذ گواهی ایزوباید در هنگام درخواست توسط شرکت ها مشاهده و مورد ارزیابی قرار بگیرد.

به عنوان مثال شرایط اخذ گواهی ISO9001 که در سال 2015 ویرایش شده است دارای ده بند پایه می باشد که هر کدام از بندها دارای زیر مجموعه های مختلفی هستند. شرکت های مختلف در هر دسته ای که قرار بگیرند باید به بندهای گواهینامه ایزو 9001 عمل کرده شرکت ها می توانند با مراجعه به مراکز مشاوره اخذ ایزو تنها به بندهایی بپردازند که مربوط به فعالیت آن ها است.

پس از تشخیص بندهای الزامی لازم است که شرکت ها نسبت به اخذ شرایط گواهینامه ایزو اقدامات لازم را انجام دهند. به این دلیل که در شرایط ممیزی کارشناس امور ممیزی به دنبال نشانه هایی است که بیانگر پیاده سازی و رعایت الزامات استاندارد باشد.

 

گام دوم از شرایط گرفتن گواهی ISO

در این مرحله از شرایط اخذ گواهی نامه ایزو لازم است که شرکت ها یک CB یا نماینده مرجع صدور را انتخاب کنند. این نماینده یا CB باید از اعتبار لازم برخوردار بوده و تحت حمایت یک AB یا مرجع اعتباردهنده معتبر فعالیت کند. بعد از پیاده سازی الزامات و به کارگیری روش های متناسب با بندهای استاندارد انتخاب شده توسط شرکت ها انجام شد. شرکت مورد نظر برای بررسی ممیزی آماده می شود.

این مرحله از شرایط دریافت گواهی نامه ایزو از اهمیت بسیاری برخوردار است که موجب می شود صدور و دریافت گواهی نامه های ایزو به واسطه یک CB یا مرجع دارای اعتبار انجام خواهد پذیرفت.

CB ها نیز باید تحت نظارت مراجع بالاتر یعنی ab های تحت اعتبار IAF این فرایند را انجام دهند. سیستم کاران یکی از مراکزی است که دریافت گواهی نامه ایزو را تنها از طریق IAF و دیگر مراجع معتبر انجام می دهد برای مشاوره می توانید به این مرکز مراجعه کنید.

 

گام سوم برای شرایط اخذ گواهینامه ایزو

یکی از مواردی که در گرفتن ایزو بسیار مهم است رعایت ممیزی های مراقبتی پس از دریافت گواهی نامه ISO است. براساس الزامات سازمان ایزو یا استاندارد جهانی گواهینامه دریافت شده ایزو برای شرکت ها تنها 3 سال از اعتبار برخوردار است. نکته ی مهم تر اینکه در مدت زمان سال های دوم و سوم شرکت هایی که به دریافت گواهینامه ایزو نائل شده اند مجدد مورد بررسی قرار می گیرند که در اصطلاح به آن ممیزی مراقبتی اطلاق می شود قرار می گیرند. دلیل اجرای این فرایند بررسی یا ارزیابی این موضوع است که آیا شرکت ها در طول دوره اعتبار گواهینامه به رعایت الزامات و ممیزی ها پایبند هستند.

نکته ی مهم دیگری که باید به آن توجه کرد این است که شرایط دریافت گواهی نامه ایزو برای شرکت ها زمانی بسیار دشوار است که این گواهینامه حتما باید از اعتبار IAF برخوردار باشد از این رو اهمیت مشاوره و راهنمایی در این زمینه مشخص می شود.

سیستم کاران به عنوان اولین و بزرگترین مرجع عام المنفعه و بی طرف برای دریافت، ثبت و صدور همچنین رعایت ممیزی های مراقبتی است که به درخواست کنندگان کمک می کند در جهت صحیح دریافت گواهینامه های مورد نظر گام بردارند. نکته ی مهمی که در ارتباط با انتخاب مشاوران در زمینه صدور گواهینامه ایزو حائز اهمیت است این بوده که برخی از شرکت ها و سایت های مشاوره تقلبی و غیرحرفه ای در این زمینه وجود دارند که شرایط اخذ گواهینامه ایزو را در قالب نادرست به متقاضیان ارائه می دهند.

 

اخذ گواهینامه ایزو صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید.