گواهینامه ایزو - اخذ ایزو

گواهینامه ایزو - اخذ ایزو

اخذ گواهینامه ایزو و نحوه اخذ ایزو سوال مهم غالب شرکتهای متقاضی دریافت ایزو هست و در ابتدا بایستی شرکتهای متقاضی ایزو از میزان اعتبار مراجع صادر کننده ایزو اطلاع کافی داشته باشند و بدانند که مرجع انتخابی آنها دارای اعتبار هست یا خیر؟ البته کار آسانی نیست اما شرکتهای متقاضی می توانند با یک تماس به صورت رایگان از کادر با تجربه و نیروهای مشاوره مجرب مرکز سیستم کاران جهت شناخت مراجع صادر کننده معتبر ایزو اطلاعات لازم را کسب کنند. تاکید بر آگاهی برروی مراجع صادر کننده ایزو از آنجا مهم و حیاتی هست که بسیاری مراجع صادر کننده ایزو هستند که مجوز و اعتبار صدور گواهی ایزو را ندارند و با ترفندهای مختلف نامهایی ساختگی با بازی با کلمات و دادن پسوندها و پیشوندهای مختلف به برندهای معتبر ، برندهای ساختگی مجازی می سازند که گواهی ایزو با شکلهای ظاهری موجه و معتبر اما تقلبی صادر می کنند. اینجا قطعا سوال پیش میاید که نحوه تشخیص و شناسایی اصالت شرکت صادر کننده گواهی ایزو چگونه و به چه شکل هست و در گام بعدی به توضیح این مبحث بطور مختصر می پردازیم.

 

نحوه تشخیص و شناسایی اصالت شرکت صادر کننده گواهی ایزو

نحوه تشخیص و شناسایی اصالت شرکت صادر کننده گواهی نامه ISO در اینجا سوالی هست که غالب شرکتها را درگیر می کند و جواب بدین سوال مستلزم مطالعه می باشد که سرفصلها و متون زیر شما را جهت شناخت اصالت شرکتهای ثبت و صدور گواهی ایزو راهنمایی می کند. چنانچه شما متقاضی محترم فرصت و حوصله مطالعه این متن را ندارید یا برایتان گنگ باشد می توانید با مرکز سیستم کاران تماس بگیرید و اطلاعات لازم را در این حوزه و تمامی حوزه های دیگر از مشاوران و کادر مجرب تنها با یک تماس بگیرید و از خدمات آموزشی رایگان مرکز بهره مند شوید. مباحثی که در اینجا در نحوه تشخیص و شناسایی اصالت شرکت صادر کننده گواهی ایزو مهم هست دانستن سه موضوع هست. AB چیست؟ CB چیست و IAF چیست؟

 

IAF چیست؟

IAF مخفف لاتین عبارت International Accreditation Forum هست که در معنای انجمن بین المللی اعتبار دهندگان می باشد. درون انجمن IAF اعضای بسیاری عضو هستند و هر کشور برای خودش نماینده و عضوی در این نهاد دارد و ایران نیز در این نهاد یک عضو با عنوان اختصاری NACI دارد و هر کشور به نوبه خود یک یا چند عضو در این نهاد دارد که بدین اعضا اصطلاحا AB می گویند. در اینجا به تعریف کوتاهی از AB می پردازیم.

 

AB چیست؟

AB مخفف  ACCREDITATION body همان مراجع اعتبار دهنده گواهینامه ایزو هستند که یک سازمانی دولتی هستند و در کشورهای مختلف همانطور که گفته شد فعالیت می کنند و کشورها هر کدام برای خودشان AB مختص به خود را دارند و از ویژگی AB ها باید گفت که AB خودش ایزو صادر نمی کند بلکه شرکتهایی هستند زیر نظر AB گواهی ایزو صادر می کند و AB بدانها مجوز و وظیفه صدور گواهی ایزو را میدهد. AB هر کشور باید تابع قوانین نهاد اعتبار دهنده بین المللی IAF باشند. از AB های کشورهای مختلف می توان بدین موارد اشاره کرد:

 

NACI مرکز ملی تایید صلاحیت ایران مختص ایران
AB مختص انگلستان UKAS
AB مختص آلمان DAKKS
AB مختص سوئیس SAS
IAS از AB مختص آمریکا
COFRAC از AB مختص فرانسه

ACREDIA از AB مخصوص ایتالیا را نام برد. همینطور دیگر کشورها که برای خودشان AB مختص خودشان را دارند و به دلیل تعددشان در این مقال نمی گنجد اما چیزی که مشخص است تمام کشورها AB هایی دارند که در نهاد IAF فعالیت می کنند و جهت سناخت آنها کافیست به سایت WWW.IAF.NU مراجعه کنید و یا مستقیما اینجا را کلیک کنید.

 

CB چیست؟

CB مخفف عبارت CERTIFICATION BODY تحت عنوان مراجع صادر کننده ایزو هستندکه از طریق AB اجازه صدور می گیرند و باید هر CB حتما از یک AB مجوز ثبت و صدور ایزو بگیرد. گرفتن مجوز از AB شرایط خاص خود را می طلبد و کار آسانی نیست به همین جهت مراجع صادر کننده ایزو معتبر قطعا زیر نظر یک AB و با مجوز آنها می توانند ایزو صادر کنند. هستند شرکتهایی که با تکیه بر نام CB های معتبر و دست کاریشان و اضافه کردن پسوند و پیشوندهای مختلف برندهای مجازی دروغین می سازند.

 

CB تحت اعتبار AB با عضویت IAF

با این تفاسیر نتیجه می گیریم که CB یا همان شرکتها و مراجع صادر کننده ایزو میباید زیرنظر و اعتبار یکی از انواع بسیار AB فعالیت کرده و اعتبار بگیرند و بهشان مجوز صدور ایزو داده شود که عضویت IAF را دارد و گواهینامه ایزو اصیل و معتبر گواهی نامه ای هست که طی همین روند و مراحل صادر شده اند. هرچند در این بین اشخاص و شرکتهای حقیقی و حقوقی هستند که بوسیله ترفندهای مختلف اقدام به برند سازی و ساخت القاب قلابی می کنند که به ظاهر موجه هستند و اما شرکتها و اشخاص متقاضی دریافت ایزو را گول می زنند و اغفال می کنند و کاملا ماهرانه این کار را می کنند.

جهت دریافت و اخذ گواهینامه ایزو اصل با کمترین هزینه و در کمترین زمان با کلی خدمات رایگان دیگر از طریق مرکز سیستم کاران اقدام فرمایید تا خیالتان راحت باشد. مرکز سیستم کاران بزرگترین و اولین مرکز جهت ثبت و صدور گواهینامه های ایزو می باشد

 

گواهینامه ایزو - اخذ ایزو صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید