ISO 45001 چیست؟

ISO 45001 چیست؟

اگر شما یک رهبر ایمنی هستید، احتمالاً در مورد استاندارد جدید ISO 45001 که در 12 مارس 2018 منتشر شد، شنیده اید. این استاندارد تأثیر زیادی بر رویکرد رهبران ایمنی به کار خود و نحوه مدیریت سلامت سازمان ها خواهد داشت. و خطرات ایمنی این مقاله به شما یک نمای کلی از استاندارد مدیریت ایمنی  ارائه می‌کند، بنابراین بهتر می‌توانید معیارهایی را که شرکت‌ها انتظار دارند رعایت کنند، درک کنید.

 

ISO 45001 چیست؟

ISO 45001 یک استاندارد بین المللی است که الزامات سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی (OHS) را مشخص می کند. این چارچوبی را برای سازمان‌ها فراهم می‌کند تا ریسک‌ها و فرصت‌ها را مدیریت کنند تا از بیماری‌ها و آسیب‌های کارگران جلوگیری کنند.

اگرچه ISO 45001 بر اساس استاندارد قدیمی OHSAS 18001 ساخته شده است، تفاوت های قابل توجهی وجود دارد. به منظور برآورده ساختن الزامات جدید، سازمان ها باید طرز تفکر خود در مورد ایمنی و ریسک را به طور اساسی تغییر دهند.

دو بخش مهم از استاندارد وجود دارد که می خواهیم آنها را برجسته کنیم. اول، استاندارد جدید IS0 45001 تعهد از بالا به پایین به ایمنی را می طلبد. با قرار دادن ایمنی و سلامت بخشی از سیستم مدیریت یک سازمان، ISO 45001 مدیران را مسئول سلامتی کارگران می‌داند.

دوم، این استاندارد تاکید بیشتری بر مدیریت ریسک دارد. بر خلاف OHSAS 18001 که فقط بر کنترل خطرات شناخته شده تمرکز داشت، ISO 45001 سازمان ها را ملزم می کند که رویکردی مبتنی بر ریسک برای شناسایی فعال منابع یا موقعیت هایی که پتانسیل ایجاد آسیب را دارند اتخاذ کنند. این بخشی از تغییر بزرگ‌تری است که به سمت مدیریت ریسک در عملیات شرکت در هر سطحی می‌بینیم.

 

چرا ISO 45001 ایجاد شد؟

همانطور که در بالا ذکر شد، ISO 45001 برای بهبود روش مدیریت خطرات ایمنی و سلامت سازمان ها طراحی شده است.

علیرغم تلاش‌های ایمنی فعلی، آسیب‌های ناشی از کار، بیماری‌ها و مرگ‌ومیرها بسیار شایع هستند. بر اساس گزارش سازمان بین المللی کار ، سالانه 2.78 میلیون نفر بر اثر بیماری ها یا حوادث ناشی از کار جان خود را از دست می دهند. برای در نظر گرفتن این موضوع، تقریباً 15 نفر تا پایان خواندن این مقاله جان خود را از دست خواهند داد. علاوه بر این، سالانه 374 میلیون آسیب شغلی غیرکشنده رخ می دهد که منجر به بیش از 4 روز دوری از کار می شود.

واضح است که رویکرد فعلی به ایمنی کارگران آن را کاهش نمی دهد اما امید است که ISO 45001 منجر به تحولی اساسی در شیوه های محل کار شود و تلفات غم انگیز حوادث و بیماری های ناشی از کار در سراسر جهان را کاهش دهد."

بدین ترتیب استاندارد ISO 45001 متولد شد. بیش از 70 کشور در توسعه آن مشارکت داشتند. امروزه، سازمان‌ها در سراسر جهان در حال تلاش برای انطباق یا صدور گواهینامه هستند.

 

ISO 45001 برای چه کسانی است؟

ISO 45001 برای هر سازمانی است که می خواهد بیماری ها و آسیب های محل کار را کاهش دهد و بهره وری را بهبود بخشد. این استاندارد می تواند برای هر سازمانی، صرف نظر از اندازه یا صنعت شما، اعمال شود.

در حالی که اجباری نیست، بسیاری از شرکت ها قبلاً از انتخاب داوطلبانه برای پیروی سود برده اند. فراتر از مزایای آشکار بهبود ایمنی کارگران، پیروی از استاندارد راهی است برای نشان دادن به مشتریان، سرمایه گذاران و تنظیم کنندگان که در مورد ایمنی کارگران جدی هستید. همچنین شایان ذکر است که برخی از کشورها - به ویژه کشورهای اروپایی - تمایل دارند به سازمان هایی که استانداردهای ISO را اتخاذ می کنند، نگاه مثبتی داشته باشند

ISO 45001 یک استاندارد بازنگری شده از ISO 18001 قبلی است که با ارائه چارچوبی برای کاهش چالش های احتمالی مرتبط با ایمنی و بهداشت شغلی (OHSAS) در محل کار به سازمان کمک می کند. حوادث کار پیش بینی نشده ممکن است هر روز کارگران را آزار دهد که می تواند بر شهرت سازمان و اقتصاد گسترده تأثیر بگذارد. کاربرد استاندارد ISO 45001 سازمان را از صرف بودجه های غیرضروری در هزینه های ناخواسته جلوگیری می کند. مزایای دیگر ISO 45001 مانند:

کاهش خطرات محل کار و ایجاد محیط امن تر برای کارگران.

کارآمدی در مدیریت هزینه به دلیل کاهش هزینه در حق بیمه.

حضور بیشتر کارمندان

رعایت الزامات نظارتی.

مرکز سیستم کاران به عنوان یکی از اولین و بزرگترین مراجع و مراکز جهت اخذ انواع گواهی نامه های ایزو در خدمت متقاضیان می باشد. خدمات مشاوره مرکز 24 ساعته بوده و رایگان می باشد.

با ما تماس بگیرید.

 

اخذ گواهینامه ایزو صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید.