نحوه دریافت گواهینامه سیستم مدیریت زیست محیطی

نحوه دریافت گواهینامه سیستم مدیریت زیست محیطی

مشخصات مراجع صدور گواهینامه ایزو ۱۴۰۰۱

گواهینامه سیستم مدیریت زیست محیطی را با نام ایزو ۱۴۰۰۱ می‌شناسند. گواهینامه ایزو ۱۴۰۰۱ هم برای سازمانها و هم برای اشخاص صادر می‌شود. صدور گواهینامه ایزو ۱۴۰۰۱ هم از مراجع خصوصی و هم از مراجع بین‌ المللی انجام می‌شود. یکسری سازمانها گواهینامه‌های ایزو را به صورت ارزان و سریع می‌خواهند مخصوصا سازمان‌ها و شرکت‌های پیمانکاری برای حضور در مناقصات. گرفتن گواهینامه ایزو ارزان و سریع بسیار ساده است. البته میزان اعتبار گواهینامه‌های ارزان و سریع داخلی می‌باشد و در سطح اهداف و فعالیتهای بین المللی به هیچ عنوان اعتبار ندارند.متقاضیان و مشتریان گواهینامه ایزو ۱۴۰۰۱ باید از طرف مراجعی اقدام کنند که بتوانند نمونه مستندات ایزو را دریافت کنند و بصورت اختیاری طراحی نمایند و یک گواهینامه با اعتبار داخلی با مهر برجسته را دریافت کنند. متأسفانه امروزه صدور گواهینامه‌های ایزو بصورت فتوشاپ بسیار زیاد شده است و یکسری مراکز مشاوره کار گرفتن گواهینامه‌های ایزو را لوس و بی معنی کرده‌اند. صدور گواهینامه ایزو ۱۴۰۰۱ از مراجع صدور بین‌ المللی بخاطر مستندسازی و پیاده سازی واقعی کمی زمان بر و پر هزینه می‌باشد. چرخه اقتصاد یک جامعه با دریافت گواهینامه‌های معتبر و بین المللی هیچ وقت از کار نمی‌افتد و بهبود مستمر و توسعه پایدار تمام مشاغل و کسب و کارها موجب رشد و ارتقا جوامع می‌شود. دریافت گواهینامه سیستم مدیریت زیست محیطی یکی از مهمترین و پرکاربردترین گواهینامه‌های ایزو می‌باشد که وقتی سازمانی به صورت اصولی به قوانین و الزاماتش توجه نماید در تمام جوامع بین‌المللی شهرت پیدا میکند و با حفظ و صیانت از محیط زیست و منابع طبیعی در انجام فرآیندهایشان هم در مصرف انرژی مدیریت می‌کنند و هم با دفع صحیح ضایعات و پسماندها و آلاینده‌ها هزینه ها را کاهش می‌دهند و بهره وری و سودآوری را افزایش می‌دهند.

 

مستندات ایزو سیستم مدیریت زیست محیطی را از کجا بگیریم؟

مستندات گواهینامه‌های ایزو ۱۴۰۰۱ در واقع همان قوانین و دستورالعمل‌هایی هستند که نمایندگان سازمان جهانی برای استاندارد سیستم مدیریت زیست محیطی تدوین نموده‌اند. تهیه نمونه مستندات باید توسط افراد ماهر و خبره انجام شود. افراد تحصیلکرده می‌توانند با دیدن آموزش‌های تئوری و انجام کارآموزی‌ها علم تهیه مستندت را پیدا کنند. کارشناسان مستند نویس زیادی هستند که در مراکز مشاوره فعال هستند و در قبال تهیه نمونه مستندات هزینه‌های متفاوتی را دریافت می‌کنند. مرکز سیستم کاران هم با توجه به چندین سال تجربه و سابقه در زمینه تهیه نمونه مستندات گواهینامه ایزو و صدور انواع گواهینامه‌های ایزو در یک اقدام مشتری پسند تمامی نمونه مستندات را جمع‌آوری کرده و بصورت فایل WORD در آورده است. نمونه مستندات گواهینامه ایزو ۱۴۰۰۱ هم در فایل WORD وجود دارند. اقدام مشتری پسندانه دیگری که مرکز سیستم کاران انجام داده این است که فایل WORD مستندات را بصورت رایگان در اختیار متقاضیان و کاربران قرار داده است. سازمانها و شرکتهای متقاضی گواهینامه ایزو ۱۴۰۰۱ نیازی نیست که برای تهیه مستندات هزینه و مبالغ هنگفتی را پرداخت کنند.

 

دلایل دریافت انواع گواهینامه‌های ایزو ISO

هر سازمان و شرکتی متناسب با نوع فعالیت‌هایش استانداردهای ایزو را انتخاب می‌کند ولی اهداف سازمان‌ها برای گرفتن گواهینامه‌های ایزو یکسان نیست و مدیران و صاحبان هر کسب و کاری به دلیل یک یا چند هدف گواهینامه‌های ایزو را درخواست می‌کنند. رقابت بر سر فروش محصولات و ارائه خدمات یکی از مهم‌ترین دلایل دریافت گواهینامه‌های ایزو شده است. با پیشرفت صنعت و تکنولوژی سطح توقع افراد جامعه برای دریافت اجناس و محصولات با کیفیت افزایش پیدا کرده است و سازمان‌ها و ارگان‌هایی که جلب رضایت و اعتماد مشتریان برایشان مهم می‌باشد برای سازگاری با متدهای روز جهانی گواهینامه‌های ایزو را اخذ می‌کنند. لازمه حضور در اکثر مناقصات دریافت گواهینامه ایزو می‌باشد. از مهم‌ترین گواهی‌نامه‌هایی که از طرف کارفرمایان درخواست می‌شود ایزو ۹۰۰۱ با نام سیستم مدیریت کیفیت و ایزو ۱۴۰۰۱ با نام سیستم مدیریت زیست محیطی و ایزو ۴۵۰۰۱ با نام سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی می‌باشند. صادرات محصولات و تولیدات و سودآوری بیشتر و پیاده سازی واقعی مستندات ایزو و گسترش خط تولید، گسترش تبلیغات و بازاریابی وسیع‌تر و برند سازی دلایل دیگری هستند برای دریافت انواع گواهینامه‌های ایزو و حتی گاهی اوقات برای تزئین دیوارهای اتاق مدیریت هم می‌توان از گواهینامه‌های ارزان ایزو استفاده نمود.

ISO 14001 از مهم‌ترین استانداردهای سازمان جهانی ایزو هست که اجرای قوانین و دستورالعمل‌هایش از تخریب محیط زیست و مصرف نادرست و بی رویه از منابع طبیعی جلوگیری میکند و با مدیریت درست انرژی موجب شهرت سازمانی حتی در جوامع بین‌المللی می‌شود و زندگی نسل‌های آینده تضمین می‌شود

 

اخذ گواهینامه ایزو صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید.