نحوه دریافت گواهینامه IMS

نحوه دریافت گواهینامه IMS

سیستم مدیریت یکپارچه یک سیستم مدیریتی است که تمام یا بخشی از سیستم‌ها و فرآیندهای یک سازمان را در یک چارچوب کامل ادغام می‌کند. این استاندارد سازمان را قادر می سازد تا به عنوان یک واحد یک دست با اهداف یکپارچه کار کند. مدیریت یکپارچه شامل هر سازمانی می‌شود. صرف نظر از اندازه یا بخش که به دنبال ادغام دو یا چند سیستم مدیریت خود در یک سیستم منسجم با مجموع جامعی از اسناد، سیاست‌ها و رویه‌ها و فرآیندهاست. به طور معمول سازمان‌هایی که بیشتر از این استاندارد استقبال می کنند سازمان‌هایی هستند که سیستم‌های مدیریتی در حال رشد دارند و می‌خواهند سیستم‌های مدیریت دیگری را با مزایایی که به همراه دارند به سازمان خود معرفی کنند.

آیا تا به حال احساس کرده‌اید که سیستم‌های مدیریتی در کسب و کار شما در همه جا باید وجود داشته باشد؟ یا اینکه فضاهای زیادی در سازمان شما هستند که به مراقبت نیاز دارند و حفظ نظم و رعایت مقررات برای شما سخت می‌باشد؟ سیستم مدیریت یکپارچه می تواند به تمام سوالات و دغدغه‌های شما پایان دهد و تمام سیستم‌ها و فرآیندهای سازمان شما را در کنار هم قرار دهد و در نتیجه یک چارچوب کامل را ایجاد نماید. شما متقاضیان اخذ گواهینامه IMS قبل از اینکه با نحوه دریافت گواهینامه سیستم مدیریت یکپارچه آشنا شوید بهتر است جهت آشنایی بیشتر و تصمیم گیری بهتر با مشخصات و مزایای گواهینامه IMS آشنا شوید.

 

سیستم مدیریت یکپارچه IMS

یک سیستم مدیریت یکپارچه به طور کلی شامل سیستم مدیریت کیفیت ( ایزو ۹۰۰۱ ) و سیستم مدیریت زیست محیطی ( ایزو ۱۴۰۰۱ ) و سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی ( ایزو ۴۵۰۰۱ ) می‌باشد و با هم ترکیب می‌شوند و در نهایت به عنوان یک واحد کاری منظم مدیریت می‌شوند. البته وقتی می‌گوییم ترکیب منظور این نیست که این‌ها سیستم های جداگانه هستند که در مرحله به مرحله به هم متصل می‌شوند و در واقع رویه کار به این صورت است که با ادغام مناسب فرآیندهای مشابه به طور یکپارچه مدیریت و انجام می‌شوند و از تکرار و اتلاف وقت جلوگیری می شود. هر سازمان و شرکت به این نیاز دارد که سیستمی را در مجموعه‌اش پیاده کند که نه تنها استانداردهای ایزو را برآورده کند بلکه فرایندهای تجاری منظم را بهبود ببخشد. کسب و کارها، برای رقابت در بازار و رعایت الزامات قانونی و مقررات نیاز به گواهینامه منسجم و یکپارچه به نام IMS  را دارند.

 

مزایای اخذ گواهینامه IMS

عملکرد بهتر

سیستم‌های مدیریت یکپارچه تاثیر مثبتی بر عکس العمل‌ها و نتایج سیستم‌های مدیریتی خاص مانند بهبود کیفیت، ایمنی و ریسک و حفظ محیط زیست را دارند و در نتیجه بهره‌وری و عملکرد بهتر را به وجود می‌آورند.

ایجاد ثبات

هنگامی که از یک رویکرد یکپارچه استفاده می‌کنید، سازمان شما می تواند سازگاری بهتری در سیستم‌های مدیریتی ایجاد کند و هنگامی که یکپارچگی ایجاد می‌شود، پیچیدگی‌های سازمان درکشان آسان‌تر می‌شود و در کارها ثبات ایجاد می‌شود و ثبات باعث تمرکز بهبود یافته ای در دستیابی به مجموعه ای از اهداف مشترک که برای سازمانها مهم هستند را بوجود می‌آورند.

حذف مازاد بر کارها

هنگامی که قوانین و دستورالعمل‌های سه استاندارد ایزو ۹۰۰۱ و ایزو ۱۴۰۰ و ایزو‌۴۵۰۰۱ را در سازمانی طراحی، اجرا و پیاده سازی نماییم از انجام و اجرای مستندات تکراری جلوگیری می‌شود و بر توان و قوت کارهای اصلی افزوده می‌شود.

مسئولیت پذیری

هنگامی که چندین سیستم مدیریتی را در یک سازمان ادغام می‌کنید و بین اهداف و فرآیندها منابع منسجمی را ایجاد می‌نمایید با همسویی سیستم‌ها شاهد بهبود مسئولیت‌پذیری خواهید بود.

کاهش هزینه‌ها

سیستم های مدیریت یکپارچه در یک سازمان به شما اجازه می دهد تا ممیزی‌ها و ارزیابی‌های یکپارچه را انجام دهید و همچنین فرآیند‌ها و منابع را بهینه کنید و زمانی که بتوانید این سیستم ها را ادغام کنید می توانید به کاهش زمان انجام فعالیت‌ها در نتیجه کاهش هزینه‌ها کمک کنید.

کاهش تعمیر و نگهداری

تعمیر و نگهداری به بررسی‌های مداوم انطباق و اطمینان از رعایت الزامات استاندارد سیستم مدیریت اشاره دارد، هنگامی که شما یک سیستم مدیریت یکپارچه دارید می توانید الزامات را به طور زنده و همزمان حفظ کنید و قوانین را ساده کنید و به سازمان اجازه دهید به جای حفظ سیستم‌های متعدد در مواقع غیر ضروری روی بهبود‌ها تمرکز کند.

بهینه سازی فرآیندها و منابع

مشاهده الزامات استاندارد‌ها را به عنوان یک بار و یا وظیفه اضافه بر سازمان در نظر نگیرید بلکه به یاد داشته باشید که آنها راهی برای اجرای انتظارات مشتریان و سازمان‌ها و ایجاد یک فرآیندی روان و موثر هستند.

ممیزی سیستم مدیریت یکپارچه

هنگامی که با یک سیستم مدیریت یکپارچه شروع میکنید میتوانید ممیزی‌های یکپارچه نیز داشته باشید که ممیزی های یکپارچه نیز به نوبه خود مزایای زیادی را برای شما به همراه خواهد آورد.

تسهیل در تصمیم گیری

حذف افزونگی و ایجاد یکپارچگی در سازمان امکان دید کامل‌تری از نیازها و عملکردها را فراهم می‌کند. این رویکرد یکپارچه به سازمان اجازه می دهد تا موارد عملکردی، بخشها را تجزیه و تحلیل کند و بنابراین ارتباطات و تصمیم‌گیری را بهبود ببخشد.

 

مراحل دریافت گواهینامه IMS

درخواست فرم درخواست گواهینامه IMS  و تکمیل فرم

مشخص نمودن اهداف سازمان

انتخاب مرجع صدور گواهینامه ایزو

انتخاب همزمان سه گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ و ایزو ۱۴۰۰۱ و ایزو ۴۵۰۰۱

طراحی، اجرای مستندات و پیاده سازی استانداردهای ایزو

طراحی، اجرای مستندات و پیاده سازی استانداردهای ایزو

ممیزی

ثبت و صدور گواهینامه ایزو

سازمان‌ها و شرکت‌های متقاضی گواهی نامه سیستم مدیریت یکپارچه می‌توانند به صورت رایگان گواهینامه فوق را از مرکز سیستم کاران دریافت نمایند. لازم به ذکر است که گواهینامه IMS بعنوان یک گواهینامه بین‌المللی از طرف سازمان جهانی ایزو تدوین نشده است و این گواهی صرفا بعنوان یک گواهی و مدرکی هست که نشان می‌دهد سازمانی از یک سیستم مدیریتی یکپارچه و منسجم در سازمانش استفاده کرده است

 

اخذ گواهینامه ایزو صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید.