ISO ORG

اخذ گواهینامه ایزو اصلی

تمامی افراد جامعه در قبال هزینه‌ای که برای یک محصول و یا یک کار خدماتی پرداخت می‌کنند، انتظار دریافت محصولات، تولیدات و خدمات اصل و با کیفیت را دارند. هنگامی که با یک جنس فیک و قلابی روبرو شوند احساس بسیار نا خوشایندی را پیدا می‌کنند. مخصوصا هنگامی که هزینه بالایی را به عنوان تهیه یک محصول با کیفیت و‌مرغوب پرداخت کرده باشید. بنابراین بهتر است به هنگام خرید و تهیه یک محصول و یا استفاده از خدمات یک مرکز با توجه به فاکتورها و نکات اصولی، کیفیت و اصالت محصولاتی را که قصد خریداری آن‌ها را دارید دقت لازم را انجام دهید و یک خرید عاقلانه و صحیح را انجام دهید. اکثر محصولات و خدمات در بازار به دو صورت اصلی و فیک در ظاهری کاملا شبیه عرضه میشوند. تشخیص محصول اصلی از فیک نیاز به خرج کردن دقت و تدبر دارد و با شناسایی یکسری قوانین، اصلی یا تقلبی بودن را می‌توان تشخیص داد. این موضوع در مورد دریافت گواهینامه ایزو صدق می کند یعنی که تشخیص اعتبار و اصالت یک گواهینامه ایزو اصلی از یک گواهینامه فیک از روی ظاهر ممکن نمی باشد و نیاز به دقت و استفاده از دستورالعمل‌هایی دارد که برای تعیین صحت و اعتبار گواهینامه ایزو مشخص شده است.

 

قانون پیگیری و تشخیص گواهینامه ایزو اصلی چیست؟

سازمان بین المللی استاندارد که وظیفه تهیه و تدوین گواهینامه‌های عمومی و تخصصی ایزو را برعهده دارد برای جلوگیری از فعالیت‌های غیر قانونی یکسری از مراجع صدور گواهینامه ایزو و صدور گواهینامه‌های تقلبی، یک نهاد رسمی به نام IAF را برای اعتبارسنجی مراجع اصلی و قانونی صدور گواهینامه ایزو تاسیس نمود و آن را به عنوان انجمن اعتباردهندگان بین المللی نامید. تمام کشورهای عضو سازمان ایزو یک مرکز اعتبار دهنده دارند که عضو سازمان IAF هستند و تحت نظارت انجمن اعتبار دهندگان بین المللی فعالیت می کنند. با توجه به اینکه مرکز اعتبار دهنده هر کشوری به طور مستقیم نمی‌تواند کار صدور گواهینامه ایزو را انجام دهد برای همین در هر کشور تعداد زیادی مرکز به عنوان مرجع صادر کننده گواهینامه ایزو فعالیت می‌کنند. البته تمام مراجع به صورت قانونی و رسمی فعالیت نمی‌کنند و فقط آن دسته از مراجعی که زیر نظر مراکز اعتبار دهنده عضو سازمان IAF فعالیت می‌کنند کارشان معتبر و قانونی می‌باشد. پس قانون پیگیری تشخیص گواهینامه ایزو اصل به اصلی بودن و رسمی بودن مرجع صدور گواهینامه ایزو بر می گردد. بنابراین گواهینامه ایزو اصلی هنگامی میسر می شود که اصالت و ریشه آن با یک پیگیری به سازمان ایزو ISO ختم گردد.

 

چرا اخذ گواهینامه ایزو اصلی برای یک سازمان مهم است؟

گواهینامه ایزو اصلی گواهی می دهد که یک سیستم مدیریت تمامی فرآیند‌های تولید و خدمات و رویه مستند سازی تمام الزامات استاندارد سازی و تضمین کیفیت را دارد. استانداردهای ایزو اصلی برای تضمین کیفیت ایمنی و کیفیت محصولات، خدمات و سیستم‌ها به وجود آمده‌اند. گواهینامه ایزو اصل مطابقت با قوانین و دستورالعمل‌های استانداردهای بین المللی را برای کاربران نهایی و مصرف کنندگان تضمین می‌کنند. دریافت گواهینامه ایزو اصلی به یک سازمان کمک می‌کند تا در بازارهای داخلی و جهانی توسعه پایدار، همراه با رشد مضاعف داشته باشد و موجب بالا رفتن اعتبار و افزایش درآمدش می‌گردد.

 

گواهینامه‌های ایزو اصلی به چند دسته تقسیم می‌شوند؟

گواهینامه‌های ایزو اصلی به دو دسته مدیریتی و محصولات و خدمات تقسیم می‌شوند. استانداردهای در حوزه مدیریتی نیز به دو دسته عمومی و تخصصی تهیه و تدوین شده ان. سیستم‌های مدیریتی به نحوه مدیریت هر سازمانی مرتبط می‌شوند و فرقی ندارد که فعالیت و نوع فعالیت هر سازمان و شرکتی چه می‌باشد و قوانین و دستورالعمل‌های گواهینامه های ایزو مدیریتی شامل فرآیندهای هر سازمانی می‌شوند و به نوع محصولات و تولیدات و خدمات ربطی ندارند. گواهینامه‌های ایزویی که در حوزه محصولات و خدمات‌ تدوین شده‌اند به محصول و خدمات ارائه شده مرتبط می شوند.

 

مهمترین و پرکاربردترین نوع گواهینامه ایزو اصلی

ایزو ۹۰۰۱ اولین و پرکاربرد ترین و مهم ترین نوع گواهینامه ایزو اصلی میباشد. ایزو ۹۰۰۱ سازمان‌ها را ملزم می کند که یک سیستم مدیریت کیفیت را تعریف و پیروی کنند که موثر باشد و در عین حال از آنها می‌خواهد تا تمام زمینه‌های بهبود را شناسایی کرده و نسبت به این بهبودها اقدام کنند. ایزو ۹۰۰۱ با هدف افزایش رضایت مشتری از طریق استفاده موثر از سیستم از جمله فرآیندهای بهبود سیستم و اطمینان از انطباق با نیاز مشتریان عمل می نماید. ایزو ۹۰۰۱ تحت عنوان سیستم مدیریت کیفیت با مشخص نمودن تمامی فرآیند‌های سازمان از انجام کارها و فرآیندهای تکراری جلوگیری می‌نماید. مسلما با حذف کارهای تکراری بر توانمندی و توانایی کارکنان افزوده می‌شود و افزایش تولیدات و محصولات و ارائه خدمات به نحو احسن افزایش پیدا می‌کنند

 

اخذ گواهینامه ایزو صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید.