نحوه تشخیص گواهینامه ایزو معتبر

نحوه تشخیص گواهینامه ایزو معتبر

 

سازمان ISO و مستندات ISO

سازمان استاندارد جهانی یا همان سازمان ایزو در قبال تهیه و تدوین انواع گواهینامه‌های ایزو یکسری مراحلی را مشخص و تعیین کرده است که گواهینامه‌های ایزو بصورت کاملا معتبر و رسمی صادر شوند و راه تقلب سودجویان و کلاهبرداران در حوزه ایزو بسته بماند. همه سازمان‌ها و شرکت‌ها با هر نوع زمینه فعالیتی می‌توانند گواهینامه‌های عمومی و تخصصی که سازمان ISO تدوین نموده است را اخذ نمایند. اخذ گواهینامه ایزو معتبر در گرو اجرای صحیح و بدون نقص و کامل مستندات تنظیم شده از سوی سازمان استاندارد جهانی می‌باشد. همچنین اجرای صحیح و کامل مستندات ایزو هم در گرو مراجع و مراکز معتبر ثبت و صدور گواهینامه ایزو می‌باشد.

 

تشخیص اصالت و اعتبار گواهینامه ایزو در سایت مرجع صدور گواهینامه ایزو

امروزه تعداد قابل توجهی از مراجع هستند که جهت صدور گواهینامه ایزو فعالیت می‌کنند. تمامی این مراجع رسمی و معتبر و مراجع داخلی بدون اعتبار دارای سایت‌های مختلفی هستند. با توجه به اینکه یکسری مراجع صدور گواهینامه ایزو فاقد اعتبار هم دارای سایت‌های لاتین و گمراه کننده هستند تشخیص اصالت و اعتبار سایت مراجع صدور گواهینامه ایزو نیازمند دقت و بررسی‌های لازم می‌باشد. روش تشخیص اصالت و اعتبار سایت مرجع صدور گواهینامه ایزو بدین صورت است که مرجع صادر کننده گواهینامه ایزو آدرسی را تحت عنوان آدرس سایت خود جهت رهگیری و ریجستر نام مرجع به شما معرفی می‌کند. شما باید ابتدا وارد سایت مؤسسه اعتبار دهنده به مراجع صدور گواهینامه ایزو شوید و نام ادرس اصلی سایت مرجع را با نامی که از طرف مرجع دریافت کرده‌اید مطابقت دهید. بعد از انجام تطابق نام سایت مرجع باید حتما پیگیری کنید که آیا نام نهاد بالا دستی مرجع صدور گواهینامه ایزو در سایت انجمن اعتبار دهندگان بین المللی که از طرف سازمان ایزو ایجاد شده است وجود دارد یا نه و بدین صورت می‌‌توانید با حرکتی مرحله به مرحله به سمت سایت نهاد رسمی که در رأس قرار دارد اعتبار و اصالت سایت مرجع صدور گواهینامه ایزو و گواهینامه ایزو را تشخیص دهید.

 

تشخیص اصالت و اعتبار گواهینامه ایزو در سایت نهاد اعتبار دهنده به مراجع صدور گواهینامه ایزو

همانطور که گفته شد تمامی مراجع صدور گواهینامه ایزو که معتبر هستند زیر نظر یک نهاد معتبر بالا دستی اعتبار دهی می‌شوند. جهت تشخیص اعتبار و اصالت نهاد اعتبار دهنده حتما حتما باید از سایت انجمن اعتبار دهندگان بین المللی اقدام نمایید. با توجه به اینکه اکثر کشورهای دنیا عضو سازمان ایزو هستند یک نهاد اعتبار دهنده از آن کشور در سایت IAF عضو هست. پس هنگامی وارد لیست اسامی سایت IAF می‌شوید می‌توانید بر روی نهاد اعتبار دهنده یا AB مورد نظر کلیک نمایید و از اعتبار آن اطمینان حاصل نمایید.

 

تشخیص اصالت و اعتبار گواهینامه ایزو در سایت انجمن اعتبار دهندگان بین المللی IAF

سایت اصلی و معتبر انجمن اعتبار دهندگان بین المللی فقط به این آدرس WWW.IAF.NU در دنیای مجازی فعالیت و اطلاع رسانی می‌کند. اگر چنانچه نام سایت این انجمن را با آدرس دیگری به شما معرفی کردند مسلما قصد سودجویی و کلاهبرداری از شما را دارند. لیست تمامی نهادهای اعتبار دهنده یا AB های معتبر و رسمی در این سایت وجود دارد. سازمان ملی استاندارد ایران هم تحت نظارت نهاد اعتبار دهنده مرکز ملی تأیید صلاحیت ایمنی NACI در لیست IAF بعنوان یک نهاد معتبر و رسمی وجود دارد.

 

نحوه تشخیص اعتبار گواهینامه ایزو توسط نهادهای رسمی فعال در حوزه ایزو

متقاضیان محترم هنگامی که جهت اخذ گواهینامه ایزو معتبر به مراکز مشاوره ایزو درخواست گواهی می‌دهند لیست مراجع صدور گواهینامه ایزو یا Certification Body ها را دریافت می‌کنند و متقاضی هم باید یک مرجع را جهت صدور گواهینامه ایزو معتبر انتخاب نماید. اصل و اعتبار گواهینامه ایزو بسته به اعتبار مرجع صادر کننده گواهینامه ایزو یا همان CB دارد. برای تشخیص اعتبار CB باید بدنبال بررسی اعتبار نهاد بالا دستی مرجع یعنی AB برویم و برای بررسی اعتبار AB باید وارد سایت رسمی انجمن IAF شویم. هنگامی که از اصالت AB کشور مربوطه اطمینان حاصل کردیم وارد آدرس سایت AB می‌شویم و نام CB را جستجو می‌کنیم و بعد از اعتبار و اصالت مرجع صدور گواهینامه ایزو دیگر می‌توانید با خیال راحت بدنبال گذراندن مراحل دریافت گواهینامه ایزو بروید.

مرکز مشاوره و اطلاع رسانی سیستم کاران با توجه به تجارب مختلفی که در طی چندین سال سابقه کاری درخشان بدست آورده است کاملا به امور تمامی درخواست‌های متقاضیان دریافت گواهینامه ایزو واقف است. چگونگی نحوه تشخیص گواهینامه ایزو معتبر هم یکی از درخواست‌های مهم متقاضیان می‌باشد که مرکز سیستم کاران بصورت کاملا حرفه‌ای خدمات لازم و مشاوره و راهنمایی رایگان را به درخواست کنندگان ارائه می دهد.

 

اخذ گواهینامه ایزو صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید.